Fotbal

Brazilský fotbalista chtěl být Ukrajincem. Dostal občanství, hrozí mu účast ve válce

Brazilský fotbalista chtěl být Ukrajincem. Dostal občanství, hrozí mu účast ve válce
Fotbalový útočník Júnior Moraes Zdroj: Profimedia

Fotbalový hráč Šachtaru Doněck Júnior Moraes byl až do roku 2019 pouze Brazilcem. Jeho velkým snem bylo obléknout reprezentační dres, a jelikož je konkurence v brazilském týmu příliš velká, rozhodl se, že přijme ukrajinské občanství. Nyní i jemu hrozí, že dostane povolávací rozkaz do války, což se týká všech ukrajinských mužů mezi 18. a 60. rokem.

Júnior Moraes hrál až do roku 2011 ve své rodné zemi za Santos, poté se rozhodl, že zamíří do Evropy, kde oblékal dres rumunského Gloria Bistrita. Poté vystřídal několik klubů, ukrajinský Metalurg Doněck, bulharský CSKA Sofia, Dynamo Kyjev a zahrál si také v Číně za Tianjin Tianhai. 

Od roku 2018 je hráčem Šachtaru Doněck, kde se stal jedním z pilířů základní sestavy a jeho výkony zaujaly i ukrajinského reprezentačního trenéra. Jelikož na pozvánku do národního týmu své rodné země čekal Moraes marně, rozhodl se, že bude reprezentovat Ukrajinu, kde odehrál velmi úspěšnou část své fotbalové kariéry. 

V roce 2019 tak dostal ukrajinské občanství, což se nyní ukazuje, že má i stinnou stránku. Hrozí mu totiž, že bude povolán, aby narukoval do války, stejně jako všem ostatním ukrajinským mužům, kteří jsou starší osmnácti let a mladší šedesáti let. Ukrajinci v tomto věku momentálně nesmí opustit Ukrajinu, takže ani Moraes nemůže utéct do bezpečí do své Brazílie.

Související obsah

​34letý útočník nastoupil za Šachtar do 72 ligových zápasů, ve kterých vstřelil 46 gólů. Oblékl i svůj vysněný reprezentační dres Ukrajiny, když nastoupil celkem v jedenácti zápasech a vstřelil jeden gól. 

Okupanti jsou na cestě do Khersonu, tržnice tam lehla popelem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události