Motorsport

Mazepin může ve F1 pokračovat. Táhni do Ruska, vzkazuje mu hvězda Top Gearu

Mazepin může ve F1 pokračovat. Táhni do Ruska, vzkazuje mu hvězda Top Gearu
Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní automobilová federace v úterý zasedla v otázce budoucnosti ruských závodníků v motorsportu. FIA se i přes probíhající invazi na Ukrajině rozhodla ruským jezdcům účast na svých závodech povolit. To mimo jiné znamená, že do kokpitu formule 1 může opět usednout syn ruského oligarchy Nikita Mazepin.

FIA rozhodla, že ruští a běloruští jezdci mohou závodit pod neutrální vlajkou automobilové federace. Rozhodnutí padlo na mimořádném zasedání World Motor Sport Council, které bylo svoláno na základě výzvy Mezinárodního olympijského výboru a vedení ukrajinského motorsportu o vyloučení zmíněných sportovců ze svých řad.

Po rozhodnutí si může ulevit stáj formule 1 Haas, ve které jezdí mladý Mazepin. Jeho účast v podniku byla kritizována nejen kvůli jeho národnosti, ale také kvůli otci Dmitrijovi, který patří mezi řady ruských oligarchů s vazbami na Vladimíra Putina a jehož firma Uralkali patří k hlavním sponzorům stáje. Při testovacích jízdách v Barceloně však tým ukázal novou podobu vozu, kterému dominuje bílá bez znaku sponzorské firmy i ruských barev, jako tomu bylo v minulé sezóně.

Zdroj: profimedia.cz

​​K odstoupení ze seriálu ho nevybíravým způsobem vyzvala hvězda britského automobilového pořadu Top Gear Jeremy Clarkson. “Nikito Mazepine, ty za****ej ret***e. Běž do Ruska a závoď sám se sebou. Stejně budeš poslední,“ vzkázal přes twitter závodníkovi, který v minulé sezóně výkony příliš nepřesvědčil. Za Mazepina se naopak postavil šéf stáje Guenther Steiner a oznámil, že 22letý pilot nemá s děním na Ukrajině nic společného. 

Již dříve formule 1 v reakci na dění na Ukrajině oznámila, že letos ruší Velkou cenu Ruska.

V únoru nový vůz pro nadcházející sezónu představila i stáj Ferrari:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události