Hokej

Konec základní části 1. ligy: Vyhrály Litoměřice, Ústí a Šumperk do play down

Konec základní části 1. ligy: Vyhrály Litoměřice, Ústí a Šumperk do play down
Litoměřice se radují z vítězství v základní části první ligy. | Zdroj: Karolína Štolcová

Základní část hokejové Chance ligy je u konce a karty pro play-off, play down i sestup jsou rozdány. Z druhé nejvyšší soutěže padají kromě Kadaně, která odstoupila, také Benátky a Havířov. Vítězným týmem, který půjde do vyřazovacích bojů z prvního místa, se staly Litoměřice. Play down čeká Ústí nad Labem a Šumperk.

Vítězem základní části druhé nejvyšší české soutěže jsou Litoměřice, které ve 48 zápasech dokázaly získat 104 bodů, ačkoliv v posledních dvou zápasech prohrály. Mužstvo ze severu Čech ovládlo tabulku zcela s přehledem, na druhý Vsetín mělo náskok 7 bodů.

Navíc v průběhu soutěže zaznamenalo 16 výher v řadě, což patří k jednomu z nejlepších počinů první ligy. Kališníky ve čtvrtfinále doplní Vsetín, Třebíč, Jihlava, Přerov a Sokolov. Tyto kluby si zajistily přímý postup do vyřazovacích bojů.

O další místa pro předkolo play-off se strhla mela. Až do posledního kola totiž bylo vše otevřené. Pořadí Chance ligy bylo pořádně našlapané a žádný tým si nemohl být ničím jistý. Sedmou příčku nakonec uhájila po výhře v Ústí pražská Slavia. O čtvrtfinále se porvou také osmý Prostějov, devátý Kolín a desátý Frýdek-Místek. Předkolo se hraje na dva vítězné duely, první utkání budou rozehrána v sobotu 5. března.

Poruba a Vrchlabí se v lize zachránily, do předkola však nepostoupily, a tak jim končí sezona. Vrchlabskému Stadionu původně šlo o lepší příčky, kvůli kontumaci za neoprávněný start Ondřeje Rohlíka však přišel o jednu výhru i důležité tři body, a vyřazovací boje mu tak protekly mezi prsty. 

Související obsah

​Play down naopak čeká Ústí a Šumperk. Odehraje se na čtyři vítězné zápasy a odstartuje 9. března. Tým, který prohraje, rovněž sestoupí. Vítězný celek se utká s vítězem 2. ligy o udržení. Již dříve bylo jasné, že sestoupí Havířov a Benátky. Ty doplnily Kadaň, která ze soutěže odstoupila kvůli finančním problémům už na podzim. 

Z pohledu individuálních statistik se dařilo vsetínskému Luboši Robovi, který se stal s 55 body za 25 branek a 30 asistencí nejproduktivnějším hokejistou základní části. Jejím nejlepším střelcem je litoměřický Riku Sihvonen, jenž nasázel do sítí soupeřů 28 gólů. Pozici nejúspěšnějšího nahrávače uhájil až do posledního kola další litoměřický útočník Roman Přikryl.

Související obsah

​Mezi obránci nastřádal nejvíc bodů prostějovský Jiří Klimíček (8 + 25). Z pohledu procentuální úspěšnosti zákroků byl nejlepší přerovský brankář Lukáš Klimeš, který se dostal takřka na 94 procent. Nejvíce čistých kont zapsal třebíčský Pavel Jekel. Žádnou branku neinkasoval v sedmi duelech.

Železnými muži první ligy pak jsou šumperští Tomáš Drtil a Petr Gewiese. Drtil odehrál v soutěži 1 203 minut, Gewiese strávil na ledě průměrně nejvíc času, a to téměř 28 minut na zápas.

I v hokejovém prostředí se momentálně řeší válka na Ukrajině, která ovlivňuje i sportovce. Ruští a běloruští hokejisté si letos například nezahrají na MS:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události