Sáblíková porazila olympijskou vítězku Schoutenovou, na MS skončila pátá

Martina Sáblíková - česká rychlobruslařka | Zdroj: profimedia.cz

V norském Hamaru se konalo rychlobruslařské mistrovství světa, kterého se účastnily také Češky Martina Sáblíková a Zuzana Kuršová. Nejlepší česká závodnice ovládla pětitisícovku, kde zdolala i olympijskou vítězku Irene Schoutenovou. V celkovém hodnocení byla pátá, na medaili jí chybělo přes 13 sekund.

Jedna z nejlepších českých sportovkyň v historii olympijských her se v Norsku ukázala na světovém šampionátu. Soutěžilo se na tratích na 500, 1 500, 3 000 a 5 000 metrů. V té nejkratší skončila Sáblíková na 12. místě, naopak na trati dlouhé 3 000 metrů byla na čtvrtém fleku. Kuršová v obou závodech skončila na posledním, tedy 18. místě.

V neděli byla v plánu patnáctistovka, ze které do další fáze šlo osm nejlepších podle času. Zde si Kuršová polepšila o jedno místečko, ale do posledního závodu se neprobojovala. Naopak Martina Sáblíková měla osmý nejlepší čas a šlo se do její nejoblíbenější disciplíny, ze které letos získala na olympijských hrách medaili.

Sáblíková zajela hned v první jízdě čas 6:51,75 a japonskou soupeřku Satovou zdolala téměř o 30 sekund. Nepřekonala ji ani olympijská vítězka a suverénka rychlobruslení v současné době Irene Schoutenová, která na rodačku z Nového Města na Moravě ztratila necelou sekundu. Překonán nebyl ani rekord tratě, který Sáblíková zajela před 12,5 lety.

Vinou velkých časových ztrát v kratších disciplínách ztrácela česká rychlobruslařka na medaili hodně sekund a nakonec se umístila na pátém místě. "Páté místo beru jako úspěch i vzhledem k sobotní pětistovce, kterou jsem jela v sezoně poprvé. Říkala jsem si, že jestli postoupím do finále, tak budu osmá. Rozjezdy u mých lepších disciplín mi letos nejdou. Nakonec to dopadlo lépe, než jsem čekala. Do Hamaru jsem jela bez ambicí na přední umístění, po bronzu z Pekingu jsem měla pro tuto sezonu splněno," zhodnotila Sáblíková své vystoupení pro Sport Invest.

Vyhrála očekávaně Schoutenová, která měla náskok na Sáblíkovou propastných 21,44 sekund. Na medaili chybělo přes 13 sekund, stejně tak i na čtvrté místo. Druhá skončila Takagiová a třetí byla de Jongová.