Hokej

Kamarádi od školky, nyní soupeři. Mladé Slováky čeká v NHL prestižní duel

Kamarádi od školky, nyní soupeři. Mladé Slováky čeká v NHL prestižní duel
Martin Fehérváry a Adam Růžička | Zdroj: Profimedia

Slovenští hokejisté Martin Fehérváry a Adam Růžička spolu hráli hokej už od školky. Trávili spolu veškerý čas a snili o tom, že si jednou zahrají NHL. V pubertě se jejich hokejové cesty sice rozdělily, ale v noci z úterý na středu se na ledě potkají znovu, poprvé jako soupeři. Adam Růžička se v dresu Calgary bude snažit skórovat, zatímco Martin Fehérváry se mu v tom bude jako obránce snažit zabránit. "Oba jsou velmi soutěživí a jsem zvědavý, jak to dopadne," říká v rozhovoru pro TN.cz Martinův táta Mario Fehérváry. Jak tento zápas dopadne, budete moci sledovat od 3 hodin na Nova Sport 1 a Voyo.

Martin Fehérváry a Adam Růžička nastartovali svoji hokejovou kariéru ve Slovanu Bratislava, když jim byly čtyři roky. Dlouho tam ale nevydrželi. "Nelíbila se nám trenérská metodika v klubu, tak na popud vícero rodičů vznikla hokejová škola Svišť, kam jsme se také přihlásili. Od Svišťů až doteď jsou pořád spolu, v létě, v zimě, pořád," vypráví Martinův táta Mario. 

Poté v kariéře společně vystřídali Rosice u Brna, Vyškov, Hodonín a Růžinov na Slovensku. Jejich cesty se rozdělily, když jim bylo čtrnáct let. Růžička zamířil do Pardubic, zatímco Fehérváry zvolil švédskou cestu, když oblékal dres Malmö.

Růžička za pardubickou juniorku odehrál dvě sezony a poté byl v roce 2016 draftovaný do Sarnia Sting v zámořské OHL. Hned první sezona se mu velmi povedla, když ve 34 zápasech posbíral 48 bodů a byl vybrán do druhého nejlepšího týmu nováčků soutěže, což mu otevřelo cestu do NHL.

Renomovaný novinář Bob McKenzie jej umístil na 77. místo draftu. V němž si ho nakonec ve čtvrtém kole vybralo Calgary. První tři zápasy v nejprestižnější hokejové soutěži světa odehrál v minulé sezoně a letos k nim přidal dalších dvacet. Zatím v NHL posbíral devět bodů za čtyři góly a pět asistencí. 

Související obsah

Martin Fehérváry hrál ve Švédsku kromě Malmö ještě za HV71 a Oskarshamn. Do Washingtonu byl draftován v roce 2018 jako 46. v pořadí a podepsal tříletý kontrakt. Svůj debut v NHL si 22letý obránce odbyl 2. října 2019 a svůj první gól v NHL vstřelil o dva roky později proti Calgary. Ano, do sítě týmu, ve kterém hraje také jeho kamarád Adam, ale ten tenkrát v sestavě nebyl. 

V noci z úterý na středu se poprvé utkají proti sobě a bude to hodně prestižní záležitost. "Jak je znám, tak to prožívají hodně. Myslím si, že ten, kdo prohraje, bude pěkně naštvaný, protože oba dva jsou soutěživí a velmi neradi prohrávají. Hlavně co se týče soubojů mezi nimi. Ať je to golf, hokejbal, nebo cokoliv. Jeden druhého vyzývali a díky tomu se posouvali. Jsem zvědavý, jak to dopadne," směje se Fehérváry starší.

Martin Fehéváry a Adam Růžička v dresu Hamr Team | Zdroj: Se svolením Mária Fehérváryho

​Svého syna ale nepřivedl k hokeji kvůli budoucím úspěchům a nenaplněným ambicím. "Martin začal hrát hokej, protože byl alergik. Chtěli jsme, aby sportoval. Postupně se to nabalovalo, dostával se do různých výběrů, potom i do reprezentace. Když se začal prosazovat ve Švédsku, začali jsme si říkat, že by se mohl prosadit i v NHL. Podmínky na to měl vytvořené úžasně."

Přechod do zámoří měl usnadněný v tom, že ve Švédsku už od čtrnácti let mluvil anglicky. "AHL byla pro Martina podobně obtížná jako švédská liga, jen tam bylo užší kluziště, a tím byla hra rychlejší. Protože, když se podíváte na SHL, tak tam jsou vysocí a zruční hráči a hraje se ve vysokém tempu. Ale samozřejmě NHL je úplně někde jinde," nepochybuje Fehérváryho táta. 

Související obsah

​Mladý obránce také velmi dobře zapadl do kabiny Washingtonu mezi hvězdy, jakými jsou Alexandr Ovečkin, Jevgenij Kuznětsov nebo John Carlson. "Velmi dobře ho přijali. Sám Martin byl překvapený, že jsou úplně normální, při zemi, prostě lidé jen z masa a kostí. Nikdo se nad nikoho nepovyšuje. Ovečkin je samozřejmě vůdce, ale všude je s týmem jako správný leader. Jde příkladem," vysvětluje Fehérváry starší. 

Podle něj má jeho syn také velmi dobře našlápnuto, aby v hlavním městě USA vydržel i po vypršení smlouvy. "Ve Washingtonu mu řekli, ať si najde byt, takže s ním počítají určitě na celou sezonu. A po sezoně se uvidí, protože příští rok mu končí smlouva. Dostává ale šance v první pětce s Carlsonem, což jsou signály, že by s ním mohli počítat, ale NHL je byznys a tam nevíte dne ani hodiny. Mohou vás vyměnit, ani nevíte proč," nedělá si iluze. 

Přitom nechybělo málo a Martin mohl hrát na úplně jiné pozici. "Martin začínal jako útočník, ale na jednom turnaji se zranilo víc hráčů, tak naskočil do obrany a už tam zůstal. Sice se mu to nelíbilo, ale trenér nám povídal, že jednou mu za to budeme děkovat. Tak touto cestou mu za to děkuji," směje se otec úspěšného hokejisty. 

Fehérváryho spoluhráč Vít Vaněček předvádí v dresu Washingtonu skvělé výkony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události