Fotbal

Chorvatská hvězda Šachtaru: Vzali mi domov, teď ho chtějí zas, řekl Srna

Chorvatská hvězda Šachtaru: Vzali mi domov, teď ho chtějí zas, řekl Srna
Sportovní ředitel Šachtaru Doněck Darijo Srna. Zdroj: Profimedia.cz

Bývalý fotbalista Darijo Srna promluvil o válce na Ukrajině. Devětatřicetiletý Chorvat, který v současnosti působí jako sportovní ředitel Šachtaru Doněck a s klubem jako hráč získal řadu trofejí, porovnal současné dění s lety 2014 a 1990, kdy byl svědkem jiných bojů v Donbasu a rodném Chorvatsku. "V roce 2014 mi vzali domov, teď ho chtějí zase," přiznal.

Probíhající válka na Ukrajině se už dotkla řady sportovců. Patří mezi ně i bývalý fotbalista a současný sportovní ředitel Šachtaru Doněck Darijo Srna. Ten před válečnou vřavou utekl do rodného Chorvatska. Na cestě strávil šestatřicet hodin a během ní podle svých slov viděl příšerné scény.

"Na cestě jsem viděl spoustu hrozných scén, které mě vrátily do roku 1990. Děti opouštějící své domovy, spousta rodin s věcmi zabalenými v pytlích. Těžké chvíle. Musíme věřit, že všechno bude v pořádku. Jiné řešení nemáme," pověděl bývalý obránce.

Přestože už je teď Srna v bezpečí, na Ukrajinu stále myslí. V Doněcku strávil během hráčské kariéry patnáct let a vybojoval s týmem vítězství v tehdejším Poháru UEFA i deset ligových titulů. V roce 2020 se pak stal jeho sportovním ředitelem, a ke klubu tak má velmi blízký vztah.

Současnou situaci vnímá velmi specificky, dva válečné konflikty už totiž zažil. "Chtěli mi vzít domov v roce 1990, vzali ho v roce 2014 a teď si ho chtějí vzít zas," uvedl podle listu The Guardian.

"Ukrajinci jsou dobří lidé. Nikdy nikoho nenapadli. Nic z toho si nezaslouží. Ale jeden člověk má jiný názor a my uděláme vše pro to, abychom to změnili."

Související obsah

​Poté, co se na konci února dozvěděl o prvních explozích, spojil se s generálním ředitelem Sergejem Palkinem, aby se postarali o co nejvíc zaměstnanců.

"Byl jsem klidný, ale také jsem se bál. Už jsem si tím prošel," připomněl válku v Donbasu z roku 2014, od níž Šachtar hraje své zápasy v azylu. Nejprve hrál ve Lvově, poté v Charkově a poslední roky odehrál v Kyjevě. Donbas Arena totiž tehdy byla silně poškozena dělostřeleckou palbou.  

Ukrajina čelí na mnoha místech i bombardování: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události