Fotbal

Chelsea nesmí uzavírat smlouvy, hráči prchají z Londýna

Chelsea nesmí uzavírat smlouvy, hráči prchají z Londýna
Antonio Rüdiger | Zdroj: Profimedia

Sankce vůči ruskému oligarchovi Romanu Abramovičovi v reakci na válku na Ukrajině se dotýkají také jím vlastněné Chelsea. Londýnský klub sice může nadále hrát, ale speciální licence chod klubu výrazně omezila. Kromě stanovených limitů na náklady také tím, že Blues nesmí prodávat, kupovat hráče ani prodlužovat smlouvy a řada hráčů se už domluvila na novém angažmá.

Zákaz prodeje lístků, zavřený fan-shop a také zákaz uzavírání nových kontraktů, to vše stanovuje speciální licence, na základě které může londýnský klub dále fungovat. Platy svým hráčům a zaměstnancům nadále může vyplácet, ale otázkou je, jak klub bude zvládat finanční stránku poté, co Abramovičovi obchodní aktivity na ostrovech a jeho prostředky byly zmrazeny. Dočasně klub také opustil hlavní sponzor.

Nejistá budoucnost v kombinaci se zákazem nových smluv zapříčinila, respektive urychlila odchod některých hráčů, kterým v červnu 2022 vyprší kontrakty. Andreas Christensen se po dlouhém vyjednávání domluvil s Barcelonou a od katalánského klubu má nabídku také César Azpilicueta. Antonio Rüdiger má podle novináře Fabrizia Romana tři nabídky a brzy se rozhodne. V obdobné situaci je také Saúl Ňíguez. Záložník je však u Chelsea na hostování a může se vrátit do Atlética Madrid.

Uvidí se, jak dlouho bude embargo trvat a zda ovlivní i hráče se smlouvou do roku 2023. Podle zpráv na vývoj situace a případnou nabídku čeká základní kámen kádru Jorginho. Po příští sezóně kontrakt vyprší také Thiago Silvovi, Marcosovi Alonsovi, Rossu Barkleymu či Kantému.

Související obsah

​Budgetu na cestovní výlohy jsme se věnovali v článku níže. Chelsea bude muset šetřit na nákladech pro venkovní zápasy, a to ji příští týden čeká výprava do Lille v rámci Ligy mistrů.

Co speciální licence pro Chelsea znamená?

  • Chelsea může nadále hrát všechny zápasy a platit své zaměstnance, hráče a trenéry.
  • Držitelé vysílacích práv nadále mohou vysílat její zápasy.
  • Od 10. března již nelze zakoupit vstupenky na její zápasy, účastnit se jich mohou jen držitelé dříve zakoupených vstupenek a permanentek.
  • V den vydání sankcí se zavřely fan-shopy s dresy a reklamními předměty.
  • Klub může utratit "přiměřenou" sumu za výdaje spojené s domácími zápasy, a to do maximální výše 15 milionu korun.
  • Klub může utratit "přiměřenou" sumu za cestování na venkovní zápasy, a to do maximální výše 600 tisíc korun za jeden zápas.

Podívejte se na první vzájemný zápas v osmifinále Ligy mistrů Chelsea –⁠ Lille: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události