Fotbal

Oligarcha Abramovič čelí trestnímu stíhání. Rozhodl se uniknout do Turecka

Fotografové agentury Reuters zachytili ruského miliardáře Romana Abramoviče, bývalého ředitele fotbalové Chelsea, jak se chystá odletět z Izraele do Turecka. Ruský generální prokurátor totiž proti němu připravuje trestní stíhání za konfiskaci ropné společnosti Sibněft poté, co vyšetřování odhalilo podvodný plán na její privatizaci.

Abramovič za tuto ropnou společnost zaplatil kolem 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun), než ji v roce 2005 prodal zpět ruské vládě za 13 miliard dolarů (298 miliard korun). Jeho právníci ale tvrdí, že neexistuje žádný důvod pro tvrzení, že nashromáždil značné bohatství prostřednictvím kriminality. 

Evropská unie uvalila na Abramoviče v pondělí další sankce a podobně začíná uvažovat i země, kde do teď Abramovič přebýval. Izrael totiž zvažuje, jak se vypořádat s desítkami židovských ruských oligarchů, zatímco západní státy zpřísňují sankce vůči obchodníkům s vazbami na Putina. 

Izraeli hrozí ze strany západních států sankce, pokud proti těmto lidem nějak nezasáhne. Zároveň si chce udržet status útočiště pro jakéhokoli Žida, což je dost zapeklitá situace. Mnozí z těchto ruských boháčů v minulosti prokazatelně spolupracovali s Kremlem a nejméně čtyři - bývalý ředitel FC Chelsea Roman Abramovič, Michail Fridman, Petr Aven a Viktor Vekselberg - byli mezinárodně sankciováni kvůli údajnému spojení s Vladimirem Putinem. Izrael se k těmto sankcím dosud nepřipojil. 

Související obsah

Fotografové agentury Reuters zachytili Abramoviče na izraelském letišti v Tel Avivu, jak se chystá odletět do Turecka. 

​Je to další z mnoha problémů, kterým musí Roman Abramovič od ruského ozbrojeného útoku na Ukrajinu čelit. Vedení Premier League ho zbavila funkce ředitele Chelsea a ještě před tím mu zakázala klub prodat, kupovat posily, prodávat lístky a nebo podepisovat smlouvy se současnými hráči. Došlo také k zablokování klubového bankovního účtu a firemních kreditních karet. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události