Tenis

Martina Navrátilová se zastala ruských sportovců. Mají přece rodiny

Martina Navrátilová se zastala ruských sportovců. Mají přece rodiny
Martina Navrátilová | Zdroj: Profimedia.cz

Téměř všechny ruské reprezentační výběry mají zakázáno startovat na mezinárodních akcích. Netýká se to ale individuálních sportovců, kteří hrají za své kluby, nebo například tenistů. Ti vystupují pod neutrální vlajkou. Tento postup se nelíbí ukrajinské tenistce Martě Kosťukové, která by sankce vztáhla i na Daniila Medveděva a spol. Proti tomu se ozvala legendární Martina Navrátilová, podle které je správné, že ruští tenisté hrát mohou.

"To, co se děje na okruhu, je velkým zklamáním. Žádný ruský tenista za mnou nepřišel, nikdo neřekl, že tuto věc nepodporuje, a nikdo se mně ani žádnému jinému ukrajinskému hráči neomluvil za to, co Rusko dělá," je frustrovaná ukrajinská tenistka Kosťuková. "Je to velmi šokující, protože všichni víme, co se děje. Nechápu, proč se Rusové takto chovají. Jsem pobouřena tím, že jejich jediným problémem je, že nemohou provádět převody peněz. Je to nepřijatelné a absolutně nesouhlasím s tím, aby jim bylo umožněno pokračovat v soutěži," vyjádřila se před několika dny. 

Na tato slova reagovala Martina Navrátilová, která podobnou situaci zažila po okupaci Československa v roce 1968. "Vím, že je to emocionálně těžké. Bylo mi 13, skoro 14. Chtěla jsem tu juniorku porazit, a když jsem jí potřásla rukou, řekla jsem: 'Vidíte, vaše tanky nás nemohou porazit!' Takže to chápu. Máte pocit, že hrajete za svou zemi, a to bolí! A věděla jsem, že to s tím nemá nic společného, ​​ale i tak jsem to brala osobně. Takže chápu, odkud to Kosťuková bere a jak moc to bolí, ale nemyslím si, že můžete trestat lidi tímto způsobem," řekla Navrátilová.

Související obsah

Osmnáctinásobná grandslamová vítězka ve dvouhře má pro ruské sportovce pochopení. "Nemyslím si, že byste je měli žádat, aby se proti Rusku projevovali hlasitěji. Mají rodinu, což je třeba zvážit. Teď mohou dostat 15 let vězení za to, že mluví o válce," řekla Navrátilová. "Samozřejmě, že oběťmi jsou Ukrajinci, ale sportovci Běloruska a Ruska by byli oběťmi na druhém konci, pokud je nenecháte hrát," vysvětluje. 

​Navrátilová je velkou bojovnicí za práva homosexuálních párů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události