Hokej

V kanadské juniorce se objevila žena, svému týmu vychytala cenný bod

V kanadské juniorce se objevila žena, svému týmu vychytala cenný bod
Ève Gasconová v brance juniorského týmu mužů | Zdroj: Profimedia.cz

Éve Gasconová se stala teprve třetí ženou v historii, která se postavila do branky v utkání kanadské juniorky QMJHL. V duelu s Rimouski čelila třiadvaceti střelám a hned osmnáct pokusů zlikvidovala. Soutěž patří mezi nejofenzivnější juniorské soutěže vůbec a pět obdržených branek není vůbec špatný počin.

Gasconová má stříbrnou medaili z šampionátu žen do osmnácti let, jinak chytá v kanadské juniorce žen. Gatineau, který se pohybuje v horních příčkách QMJHL, mladou brankářku povolal do mužského celku a v duelu s Rimouski se Éve postavila do branky. Čelila 23 střelám a inkasovala pětkrát, i tak svému celku ovšem vybojovala bod. 

"Bylo to stresující," pronesl Gasconová po zápase upřímně pro web Sportsnet. "Myslím si, že to byl ale pěkný zážitek a nemohu na sebe být více hrdá," dodala Gasconová. "Je to neuvěřitelná pocta," zakončila. Není ovšem zdaleka první ženou, které se této pocty dostalo. 

V minulosti se do branky v QMJHL postavila také Manon Rheaumeová, jenž jednou naskočila i v předsezónním duelu NHL mezi Tampou Bay a St. Louis Blues. Druhou ženskou brankářskou v mužské QMJHL byla Charline Labonteová. "Vzhlížím k ním, jsou to mé idoly, takže bylo krásné dostat od nich podporu," pronesl Gasconová, která si právě s Labonteovou vyměnila pár zpráv. 

Související obsah

Na stadionu Gatineau bylo vyprodáno a kdykoliv dáma v brance udělala zákrok, aréna burácela. Na startu duelu si Gasconová dokonce vyzkoušela něco, co je klasické pro NHL. Absolvovala nováčkovské kolečko a byla na ledě sama. Je to tradiční praxe, když někdo hraje první zápas, především pak v mužské NHL.

Osmnáctiletá brankářka třetímu celku Západní konference nakonec vychytala jeden bod, v prodloužení totiž Olympiques s Rimkouski padli. Duel nakonec skončil 4:5 a Gasconová si připsala osmnáct úspěšných zákroků. Na střídačce soupeře seděl český brankář Patrik Hamrla, kterého draftovala minulý rok Carolina. 

Mezi nejlepší české brankáře v NHL patří Vítek Vaněček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události