MMA

Dvořák po prohře v UFC: Po úderu se mi zdál sen. Jaké bylo setkání s Usykem?

"Hlavou mi prolétla jeho ruka, pak se mi zdál sen, jako když v noci spíte," vzpomíná David Dvořák na osudový úder Matheuse Nicolaua, po kterém o víkendu padl k zemi. Zvládl se oklepat, ale ani silným závěrem rozhodčí nepřesvědčil. Nakonec z klece odešel s první porážkou po téměř deseti letech a prvním nezdarem na půdě UFC. "Hrobník" s televizí Nova promluvil v Hradci Králové, kde se setkal také se světovým šampionem v boxu Oleksandrem Usykem, který po odchodu z Ukrajiny pobyl pár dní v České republice. Podívejte se, co si dva bojovníci řekli, jakou má Dvořák nyní pozici v UFC a kdy plánuje další zápas.

Davide, vy jste měl možnost strávit nějaký čas s Oleksandrem Usykem, šampionem těžké váhy v boxu. O čem jste si povídali?
Usyk na mě působí příjemným dojmem. Je to sympaťák, skromný a na nic si nehraje. Ačkoli by mohl, podle toho, co vše má za sebou. Bavili jsme se o tréninku a co dělá. Je na něm vidět, že je vzdělaný člověk. Přemýšlí nad tím, co dělá, a vzdělává se. Udělal na mě obrovský dojem.

Vyměnili jste si nějaké rady?
Já jsem mu žádnou radu nedal (smích). Spíš jsem vnímal, co mi říká on, a z toho jsem si vzal něco pro sebe.

Můžete být konkrétní?
Třeba mi přišlo zajímavé, že na každý svůj zápas kouká osmkrát. Já na ty svoje koukám třeba dvakrát a nechávám si dávat zpětnou vazbu od trenérů. On je sleduje hodněkrát. Vždy si vypíše jednu dvě chyby. Nikdy nepracuje záměrně na tom, co mu jde, ale jen na těch chybách.

Zdroj: se souhlasem Davida Dvořáka

Čím vás šampion nejvíce překvapil?
Že hodně studuje, hodně čte. Zajímá se o psychologii a dělá psychologické pokusy. To mě překvapilo.

Usyk do České republiky přijel z Ukrajiny, kde pomáhal bránit domovinu před ruskými vojsky. Bavili jste se i o tom?
Já jsem se ho na to ptal, že si neumím představit trénovat a zároveň vnímat, že se doma děje to, co se děje. Zvláště do tréninku na takto velké zápasy, kde je hlava extrémně důležitá. On říkal, že mu hodně pomáhá modlení. Také nesleduje zprávy a nečte noviny, jen volá známým a kamarádům na frontě, aby neměl zkreslené informace.

Usyka čeká odveta a obhajoba titulů s Anthonym Joshuou. Jak vy jejich druhý zápas vidíte?
Teď to nebude tak objektivní, protože jsem se s ním potkal a bavili jsme se. Řeknu upřímně, že já jsem obrovský fanoušek Tysona Furyho (šampion WBC). Ten je pro mě číslo jedna. Usyk je skvělý boxer, Joshuu už jednou porazil a já nevidím důvod, proč by ho neporazil znovu. Joshua na mě nedělá tak velký dojem. Ještě před jeho prvním zápasem s Ruizem jsem ho bral, ale zápas ukázal, že takový není. Pak selhal s Usykem. Druhá věc je, že Usyk to má v hlavě fakt srovnané.

Davide, pojďme k vám. Vrátil jste se z USA, kde jste na půdě UFC padl s Matheusem Nicolauem. Jak tu první prohru pro deseti letech vnímáte?
Prohra mě mrzí a mrzet bude pořád. To se nedá nic dělat. Musím se s tím smířit a kousnout to. Vzít si z toho co nejvíc, aby se to už neopakovalo. Ten pocit, že jsem prohrál 1–2 na kola, je hrozný. Byla to těsná prohra. Ještě chvíli mi to potrvá, ale brzy se přes to přenesu. Dám se zdravotně do kupy a vrátím se na vítěznou vlnu.

Související obsah

Je tedy těsná prohra na body (29–28) pocitově horší než ukončení před limitem?
To určitě ne. Mě knokdaunoval ve druhém kole, kdy jsem spadl. Zažil jsem opravdu těžké chvíle, ale dokázal jsem se vrátit, bojovat a pořád jsem chtěl dostat tu výhru na svou stranu. Za ten závěr se nemusím stydět, naopak padnout tam a nevrátit se do zápasu, to je něco, co by mě mrzelo.

K zemi vás poslal hák z přední ruky, který pravděpodobně rozhodl zápas. Věděli jste o této zbrani soupeře?
Věděli jsme to, připravovali jsme se na to. Hodně jsme trénovali obranu na ten levý hák. Snažil jsem se mít ruce furt nahoře, ale ten úder přilétl až na vršek hlavy, kde nikdo nikdy kryt nemá. Mohl jsem uhnout, povolit si, ale to se nestalo a posadilo mě to.

Co vám v takové chvíli proběhlo hlavou?
Hlavou mi prolétla jeho ruka, to bylo první. Pak se mi zdál sen, jako když v noci spíte. Ale nevzpomenu si o čem. Jen cinkání, sen a pak ležím na zemi. Tím, že mi dal další úder, mě znovu nastartoval. Já ho chytil, svázal a jel jsem o přežití. Ale nevzpomenu si, co se mi zdálo.

Rozumím, že po zápase nebyla v šatně dobrá atmosféra. Ale podle zpráv vás znovu nakopnul váš manažer a zápasník Patrik Kincl. Co vám v těžké chvíli řekl?
Všichni z mého týmu známe, jaké je prohrát. Znám to i z minulosti. Patrik mě v šatně nechal být a na pokoji mi řekl: "Běž do šatny, do sprchy, všechno ze sebe smyj a tím to končí." Já jsem to udělal a teď začneme znova.

Jaké máte teď plány?
Jsem po těžším otřesu mozku, mám za sebou CT mozku a ještě mě čeká magnetická rezonance. V pátek letím do Motola, kde mě znovu prohlédnou. Tam jde o nohy, které mám také dost rozbité. Do neděle mám zakázáno cokoli dělat, ale od pondělí bych se chtěl pomalu začít vracet – mobilita, kolo, plavání, základní věci, aby to tělo začalo fungovat. 

Související obsah

Už máte odhad, kdy byste se chtěl vrátit do zápasu v UFC?
Už jsme se o tom bavili. Musíme rozebrat chyby a na tom pracovat. Ale horizont je září nebo říjen tohoto roku. To by bylo ideální. Vzhledem k tomu, že můj soupeř byl v žebříčku dost nade mnou, tak mě prohra nikam neposunula ani nesesadila. Takže zase dostanu někoho, kdo bude mezi 13. až sedmým místem. Zase to bude těžký zápas, ale pro mě je to motivace se posunout.

Pozn. red. – Dvořák je aktuálně na desátém místě žebříčku muší váhy.

Ještě před zápasem jste s organizací podepsal novou smlouvu. Změnila se s prohrou nějak vaše pozice v UFC?
Já jsem dostal daleko lepší finanční podmínky, ta pozice se zlepšila. Když jsem se díval na svou výplatnici, tak jsem na tom lépe než Askar Askarov, který bojoval o šanci vyzvat šampiona. Posun tam je a je vidět, že si nás UFC na jednu stranu váží, na druhou stranu nás mohou kdykoli vyhodit. Tak to bylo i s tímto zápasem. Buďto to vezměte, nebo se sbalte a jděte. Myslím, že se ta pozice nějak nezhoršila. Kdybych vyhrál, bylo by to lepší, ale v kontraktu mám další tři zápasy, které odzápasím.

Zmínil jste několik zranění, ty jdou ruku v ruce s každým zápasem a musí to být nápor na vaše tělo. Řešíte nějak dlouhodobě váš zdravotní stav? Přece jen MMA není ten nejšetrnější sport.
Myslím na to. To je také důvod, proč nemám čtyři zápasy za rok. Jsou kluci, kteří chtějí zápasit každý měsíc. Já mám frekvenci dva až tři zápasy za rok. Je to ze spousty důvodů – tréninky jsou extrémně náročné, člověk se pere s těmi nejlepšími na světě, musím hodně cestovat a furt se zlepšovat a nikde, kam přijedu, nedostanu nic zadarmo. Mám za sebou 24 zápasů, to je 24 shazovaček váhy, spousta úrazů a všeho okolo. Takže necítím potřebu mít tolik zápasů jako lidi s 50 či 100 zápasy, kterým se ve 40 letech rozsype tělo na hadry. Chci zhruba šest let aktivně zápasit a pak už se jen věnovat rodině.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události