Hokej

Až čtyři roky natvrdo. Státní zástupce navrhl trest pro Čechmánka

Až čtyři roky natvrdo. Státní zástupce navrhl trest pro Čechmánka
Zdroj: Profimedia

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek čelí vážným problémům. Státní zástupce totiž navrhl trest, který by olympijskému vítězi z Nagana uložil za podvody, jichž se v minulých letech údajně dopustil. Za neúspěšné podnikání či půjčování peněz bez schopnosti splácet by 50letému Čechmánkovi prý uložil až čtyřletý trest odnětí svobody. Rozsudek by měl být vynesen 19. dubna.

Státní zástupce prozradil svůj názor na to, jak by měl být potrestán bývalý brankář Roman Čechmánek za podvody a machinace, kterých se měl v minulosti dopustit. Podle žaloby byla škoda vyšší než 15 milionů korun, a Čechmánkovi by tak hrozilo pět až deset let vězení.

Při ověřování důkazů a dokazování však bylo zjištěno, že se škoda vyšplhala "jen" na 8,5 milionu korun. Petr Matoušek proto navrhl jiný trest – slavnému gólmanovi by vyměřil až čtyřletý trest odnětí svobody.

Po překvalifikování by se sazba pohybovala od dvou do osmi let, žalobce však doporučil, že by měl být uložený trest v první třetině trestní sazby, což by mohly být právě až čtyři roky.

Čechmánkův obhájce Tomáš Štípek naopak řekl, že by měl být jeho klient zproštěn obžaloby. Své stanovisko odůvodnil tím, že jeho mandant investoval do několika akcí a jediné, co mu chybělo, byla hotovost. Navíc se v obhajobě opírá o posudek znalce z oboru ekonomie, který před soudem už vypovídal. Čechmánek prý nechtěl nikoho podvést vědomě.

"Jsou věci, které člověk dřív mohl dělat nějak jinak, mohl je ovlivnit. Vrátil jsem se do Česka s majetkem, který byl vysoký. Rozjel jsem podnikatelské záměry, které nebyly dotaženy. Mnohonásobně můj majetek převyšoval dlužné částky, které tam byly. Mě to stálo úplně všechno. Já jsem o všechno přišel, nic nemám. I kvůli insolvenci a následně konkurzu, který byl vedený a do dnešního dne nebyl ukončený. Zůstalo minimum majetku, všechno se vytratilo," popsal své podnikání sám Čechmánek podle Českých novin.

Související obsah

​Podvodů se měl dopustit v letech 2011 až 2014 v souvislosti se stavebními aktivitami týkajícími se minipivovaru ve Zlíně, bytového domu v Holešově či domova důchodců v Prostějově. Bývalý brankář prý dojednával smlouvy, aby z nich měl následně majetkový prospěch. Na druhou stranu ale dopředu věděl, že závazky nebude moci splnit.

Kvůli půjčování peněz, úvěrům a dalším finančním transakcím se nakonec zadlužil a spadl do insolvence. Krajský soud ho sice třikrát zprostil obžaloby, vrchní soud v Olomouci však rozsudek částečně zrušil a předal věc do Zlína. Tam se kauzou momentálně zabývá trestní senát. Rozsudek by měl být vynesen 19. dubna.

Bývalého hokejového brankáře Romana Čechmánka stále řeší soud:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události