Tenis

Wimbledon bez Rusů a Bělorusů? Šílené, kritizuje Djokovič. Přidaly se i WTA a ATP

Wimbledon bez Rusů a Bělorusů? Šílené, kritizuje Djokovič. Přidaly se i WTA a ATP
Tenista Novak Djokovič. Zdroj: Profimedia.cz

Hvězdný tenista Novak Djokovič zkritizoval rozhodnutí, že ruští a běloruští hráči nesmí nastoupit na letošním Wimbledonu. Světová tenisová jednička verdikt označila za šílený. S kritikou se přidaly i ATP a WTA, podle kterých je vyloučení Rusů a Bělorusů nefér.

Vedení All-England Clubu ve středu definitivně rozhodlo, že ruští a běloruští tenisté nesmí kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrát na letošním Wimbledonu. Přísný verdikt všechny zaskočil a vyvolal vlnu kritiky. Se svým názorem se okamžitě ozval Novak Djokovič, který ostře vyjádřil svůj nesouhlas. 

"Je to šílené. Tohle rozhodnutí nemohu podpořit," uvedla světová tenisová jednička pro agenturu Reuters. Srb se také nechal slyšet, že sportovci nemají s probíhajícím konfliktem nic společného a neměli by být takhle trestáni. Zároveň vysvětlil, že ruské počínání rozhodně nijak neobhajuje. "Vždy budu odsuzovat válku a nikdy ji nepodpořím. Vím, kolik traumat zanechává. Na Balkáně jsme jich v nedávné historii zažili mnoho. Když ale politika zasahuje do sportu, není to dobré," řekl Djokovič. 

Kriticky se vyjádřili také zástupci ATP a WTA. Ti si myslí, že vyloučení ruských a běloruských tenistů je nespravedlivé a diskriminační. "Jednotliví sportovci by neměli být penalizováni nebo vyloučeni ze soutěží kvůli tomu, odkud pocházejí, nebo kvůli rozhodnutím vlád jejich zemí. Diskriminace sportovců, kteří soutěží sami jako jednotlivci, není ani spravedlivá, ani odůvodněná," stojí v prohlášení WTA pro Eurosport.

Verdikt se navíc dotýká vzájemných smluv s Wimbledonem. "Diskriminace na základě národnosti představuje porušení naší dohody s Wimbledonem, která uvádí, že účast hráčů je založena výhradně na žebříčku ATP," oznámila ve svém stanovisku ATP. Ta stejně jako WTA důrazně odsoudila ruskou invazi, aby nebylo pochyb o tom, koho ve válce na Ukrajině podporuje. 

Související obsah

​Představitelé All-England Clubu (AELTC) jsou tak pod hodně ostrou palbou. Přesto uvedli, že rozhodnutí znovu zváží pouze v případě, že se změní okolnosti. Pokud se tak nestane, přijde třetí grandslam sezony o světovou tenisovou dvojku Daniila Medveděva, osmého hráče světa Andreje Rubljova či ženskou čtyřku Arynu Sabalenkovou. 

Půjde navíc teprve o první podobný případ od druhé světové války, kdy byli na základě národnosti vyloučeni z Wimbledonu Němci a Japonci.

Na Ukrajině už skoro dva měsíce zuří válka s Ruskem. Ta ovlivňuje i dění ve sportu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události