Hokej

Zklamání z Jágrovy neúčasti a Vrbatova gólparáda. Jaká je historie NHL v Praze?

Zklamání z Jágrovy neúčasti a Vrbatova gólparáda. Jaká je historie NHL v Praze?
Pražská O2 arena během prvního utkání NHL v Praze Zdroj: Profimedia

Nejslavnější hokejová liga světa se po třech letech vrátí do Prahy. Dvojutkání mezi San Jose a Nashvillem bude šestým a sedmým zápasem NHL, který se na území České republiky odehraje. Posledním utkáním byl duel mezi Philadelphií a Chicagem v říjnu 2019. O rok, respektive dva roky, později byl v plánu zápas mezi Bostonem a Nashvillem, který se ale kvůli covidové pandemii neuskutečnil.

Když v roce 2007 vedení NHL potvrdilo informaci, že se o rok později odehraje první zápas NHL v Praze, byla to velká sláva. Měly totiž přijet týmy New Yorku Rangers a Tampy Bay Lightning. V dresu Jezdců tehdy hrálo hned pět Čechů – Martin Straka, Petr Průcha, Marek Malík, Michal Rozsíval a také legendární Jaromír Jágr, který navíc nosil kapitánské céčko. O utkání byl pochopitelně mezi fanoušky obrovský zájem a lístky do pražské O2 areny se velmi rychle vyprodaly. 

Jenže před sezonou 2008/2009 zůstali v týmu New Yorku Rangers pouze dva Češi, a to Průcha s Rozsívalem. Martin Straka se vrátil do Plzně a Marek Malík odešel do Tampy a následně zamířil zpět do Vítkovic, odkud do zámořského hokeje v roce 1998 odcestoval. Největším zklamáním ale byla neúčast Jaromíra Jágra, který se s týmem z New Yorku nedomluvil na nové smlouvě a přestoupil do ruského Omsku. V té době už byly vstupenky vyprodány. 

Související obsah

​Obě utkání sledovalo v O2 areně 17 085 diváků, ale gólové hody je nečekaly, když dohromady viděli pouze šest gólů. Výsledkem byly dvě výhry Jezdců v poměru 2:1. Na ledě se představili čtyři Češi. Kromě již zmíněných Rozsívala a Průchy oblékali dres Tampy Václav Prospal a Radim Vrbata, kteří se ale ani v jednom utkání bodově neprosadili. 

Další představení týmů z NHL na sebe nenechalo dlouho čekat. Po dvou letech zavítaly do pražské O2 areny týmy Boston Bruins a Phoenix Coyotes. Tentokrát se ale tribuny vyprodat nepodařilo. První utkání sledovalo 15 299 diváků. Druhý zápas pak přilákal 12 990 lidí. Ti, kteří přišli, ale rozhodně nelitovali.

Na rozdíl od utkání o dva roky dříve se Čechům na ledě dařilo podstatně více. Radim Vrbata v dresu Phoenixu zazářil v prvním zápase dvěma góly a jednou asistencí, čímž pomohl svému týmu k vítězství 5:2. Na jeden ze dvou gólů Bostonu pak přihrával David Krejčí. V odvetě, která se hrála druhý den, už se více dařilo Bruins. Radim Vrbata, Petr Průcha a jejich spoluhráči vyšli gólově naprázdno, zatímco David Krejčí přispěl dalšími dvěma asistencemi, kterými se podílel na výhře Bostonu 3:0.

Související obsah

​Posledním utkáním, které se v Česku v rámci NHL zatím odehrálo, byl zápas mezi Philadelphií a Chicagem. Speciální zápas to byl především pro Dominika Kubalíka, pro kterého to bylo úplně první utkání v nejprestižnější hokejové lize světa, v týmu měl spoluhráče Davida Kämpfa. Na druhé straně oblékal dres Flyers Jakub Voráček. Jako čárový rozhodčí se představil Libor Suchánek.

Vyprodaná O2 arena si před zápasem poslechla americkou hymnu v podání Marty Jandové a následně lidé drželi minutu ticha za zesnulého Karla Gotta. Poté se mohli těšit ze sedmi gólů, z nichž dva vstřelil kanadský útočník s českými kořeny Travis Konecny, a pomohl tak Letcům k výhře 4:3. Chicagu nebyly nic platné ani gól a dvě asistence Patricka Kanea. Češi se v tomto zápase bodově neprosadili. 

Související obsah

Úplně prvním týmem NHL, který se v českých končinách představil, byl kanadský klub Calgary Flames. V září 1989, kdy pomalu padala opona komunistického režimu, odehrál dva přípravné zápasy s československou reprezentací, což byl pro Flames i takový menší teambuilding. "Byla to taková naše odměna," vzpomínal hokejista Jiří Hrdina. Odvezl si ale dvě porážky 2:4 a 1:4. V dresu národního týmu tehdy poprvé nastoupili Jaromír Jágr, Bobby Holík a Robert Reichel. V brance řádil Dominik Hašek. Skauti si všimli a cesta českých hokejistů do zámoří se pomalu začala otevírat.

Přípravné zápasy odehrály týmy NHL v České republice i v tomto tisíciletí. V říjnu 2010 si Boston zahrál v liberecké hale, kde prověřil místní Bílé Tygry, které ale vůbec nešetřil a přesvědčivě vyhrál 7:1. Jednou asistencí k tomu přispěl i David Krejčí. Jediný gól Liberce vstřelil Andrej Podkonický po přihrávce Petra Nedvěda, současného generálního manažera české hokejové reprezentace. O rok později odehrál přípravný zápas v Praze i New York Rangers, který v Holešovicích porazil Spartu 2:0. O těsné výhře Jezdců rozhodli ve druhé třetině Anisimov a Fedotěnko. 

Tomáš Hertl poskytl rozhovor o NHL v Praze, kde se představí se svým San Jose proti Nashvillu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události