Fotbal

Sparta se neustále motá v kruhu. S Vrbou nemůžu souhlasit, říká Němeček

Sparta se neustále motá v kruhu. S Vrbou nemůžu souhlasit, říká Němeček
Václav Němeček Zdroj: profimedia.cz

Fotbalisté Sparty ve středu zřejmě definitivně přišli o šanci na titul, když prohráli s Olomoucí 0:2, čímž se zvýšila ztráta na vedoucí Slavii před nadstavbou na rozdíl sedmi bodů. Sparťanská legenda Václav Němeček, který s letenským klubem vyhrál šest ligových titulů, je s děním v klubu dlouhodobě nespokojený. Podle něj jdou všechny strategie Sparty ode zdi ke zdi a stavěl by spíše na mladších hráčích.

Od sezony 2013/14 čeká pražská Sparta na ligový titul a vypadá to, že se jej nedočká ani letos. Za posledních osm let získala jedinou trofej, kdy v předminulé sezoně vyhrála ligový pohár. O to stejné se může pokusit i letos, kdy v květnu hraje finále proti Slovácku, ale první místo v ligové tabulce je v nedohlednu. 

Ve středečním zápase proti Olomouci Sparta doplatila na rozpadlou obranu, kdy se vedle zraněných Caspera Höjera a Ondřeje Čelůstky zbytečně vykartoval Dávid Hancko a na jejich místo neměli Letenští adekvátní náhradu. "Sparta měla v létě posílit, za tím si stojím. Nesouhlasím s názorem Pavla Vrby, že nechtěl do Sparty více hráčů, aby nedělal nového Stramaccioniho, ale o tom to není. Sparta měla doplnit kádr o dva až tři hráče," má jasno Václav Němeček v rozhovoru pro TN.cz. Sparta v zimní přestávce přivedla pouze útočníka Tomáše Čvančaru. 

Nedostatečné doplnění kádru během zimní pauzy ale není podle Němečka primárním důvodem, proč je Sparta na jaře neúspěšná. "Hlavní příčina toho, že Sparta nehraje dobře, se stala už dávno a dávno. Motáme se pořád v kruhu a bohužel se z něho nepovedlo ještě vyskočit. Musí se to vzít za jiný konec," je přesvědčený šestinásobný ligový šampion a stříbrný medailista z mistrovství Evropy v roce 1996.

Související obsah

​Co tím myslí konkrétně? "Nechci přímo říct, že to začalo příchodem Daniela Křetínského, ale bohužel to tak nějak časově odpovídá. Neříkám, že za to může přímo on, ale nepovedlo se vytvořit jednotnou strategii, aby kouč a sportovní vedení měli jednu vizi a jeli podle toho. Na moje gusto se to velmi často a zbytečně měnilo. Jednou jsme chtěli hrát s mladými hráči, podruhé se starými, jednou vzít zahraniční hráče, pak zase žádné zahraniční hráče. Je to takové ode zdi ke zdi," nechápe Němeček. 

Věkový průměr základní jedenáctky Sparty je jeden z nejnižších v české nejvyšší soutěži, ale stále v ní mají své místo matadoři Bořek Dočkal, David Pavelka a Ladislav Krejčí starší. "Jsou a byli to dobří hráči, ale v současné době neodevzdávají to, co by měli, protože nějakým způsobem, asi věkem, jsou limitovaní. Já bych osobně sázel na mladší hráče, kteří mají ještě motivaci se někam posunout. Na nich bych to postavil," navrhuje Němeček.

Bývalému záložníkovi se také nelíbilo, jakým způsobem se hráči Sparty chovali v defenzivě v posledním ligovém utkání proti Olomouci. "Změnit se musí i myšlení hráčů. Nebo koupit hráče, kteří to myšlení mají. Když se třeba ohlédnu za utkáním v Olomouci, tak já nevím, jestli brání hráče nebo balon. Jsou někde mezi. Takhle se to dělat nemůže, to dostanete gól i proti divizi," upozorňuje Němeček. 

Související obsah

​Měl by za další neuspokojivou sezonou Sparty nést Tomáš Rosický nebo Pavel Vrba přímou odpovědnost? K tomu se Němeček přímo vyjadřovat nechce. "To je otázka pro majitele Sparty a generálního ředitele, jak to mají nastavené. Já to beru jako zatím (důrazně) neúspěšnou sezonu, ale to si musí vyhodnotit vedení," říká. 

Kromě příchodů budou v letní pauze důležitým tématem také odchody, především další osud Adama Hložka, o čemž má Němeček jasno. "Já jsem přesvědčený o tom, že už měl být dávno pryč. Musí jít pryč. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale potřebuje kolem sebe lepší hráče, protože má potenciál, aby šel výše. Já si myslím, že ideální by pro něj byla Bundesliga, aby šel do týmu, který má nějaké ambice," navrhuje Němeček. 

V březnu se navíc Sparta musela v derby sklonit před Slavií, která si následně převzala klíč od Prahy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události