Sport

Desetileté čekání je u konce. Matthews 60. gólem v sezoně vstoupil mezi legendy

Americký hokejista ve službách Toronta Auston Matthews vstřelil v noci na středu 59. a 60. gól v letošní sezoně. Je tak jedním ze čtyř aktivně hrajících hokejistů, kteří tohoto velkého úspěchu dosáhli. Naposledy se to povedlo Stevenu Stamkosovi v sezoně 2011/2012. V celé historii NHL to dokázalo pouze 21 hráčů, mezi nimiž je jediný Čech – Jaromír Jágr.

Auston Matthews prožívá ultimátní sezonu. Nejenže je z pozice asistenta kapitána jedním z hlavních strůjců vynikajících úspěchů Toronta v letošní sezoně, ale nesmírně se mu daří i individuálně. Poprvé v kariéře se dostal přes stobodovou hranici, ale hlavně do sítě Detroitu vstřelil svůj 60. gól v sezoně, čímž se nesmazatelně zapsal mezi legendy. 

Z aktivně hrajících hokejistů tohoto úspěchu dosáhli pouze Alexandr Ovečkin, Steven Stamkos a Jaromír Jágr. Posledně jmenovanému se to ale povedlo ještě v minutém století, a to v roce 1996. Z této čtveřice na to navíc Matthews potřeboval nejméně zápasů (73). V celé historii NHL se podařilo během jedné sezony nastřílet 60 gólů pouze 21 hráčům. Nejúspěšnějšími hráči v této statistice jsou Mike Bossy a Wayne Gretzky, kteří to dokázali celkem pětkrát. Prvně jmenovanému hráči na to navíc stačilo pouhých deset sezon v nejlepší lize světa. 

Související obsah

Se 60 góly je teprve 24letý Auston Matthews také pochopitelně nejlepším střelcem letošní sezony. Hned dalším pěti hráčům se ale podařilo zdolat 50gólovou hranici. Jsou jimi Leon Draisaitl (55), Chris Kreider (52) a Alexandr Ovečkin (50), kterému se toto povedlo už podeváté v kariéře.

​I díky nesmírné Matthewsově produktivitě je Toronto s 310 přesnými zásahy druhým nejgólovějším týmem celé NHL. Lepší je pouze Florida, která konta soupeřů zatížila 334 brankami. Javorovým listům díky tomu patří třetí místo ve Východní konferenci a jeden zápas před koncem základní části mohou stále pomýšlet i na druhé místo, které momentálně patří Carolině, jež má o jeden bod více. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události