Hokej

Hattrick proti Kanadě byl pro tátu, říká Kulich. Cenu MVP nečekal

Hattrick proti Kanadě byl pro tátu, říká Kulich. Cenu MVP nečekal
Jiří Kulich v dresu Energie | Zdroj: Profimedia.cz

Kapitán, nejlepší střelec a ještě k tomu nejužitečnější hráč celého mistrovství světa do osmnácti let, které v minulém týdnu proběhlo v Německu. Jiří Kulich se dostal pod radar týmů NHL, které budou v létě vybírat nováčky do svých organizací. Devíti góly přeskočil rekordy Austona Matthewse či Connora McDavida, kadaňský rodák ale svůj úspěch nepřeceňuje. V rozhovoru pro TN.cz se vyjadřuje i k hattricku proti Kanadě, který vstřelil v den narozenin svého otce.

Jaké jsou vaše plány po šampionátu, který v neděli skončil?
Teď bych nějakou dobu měl mít volno a ke konci měsíce se chystám do zámoří na combine testy (fyzické testy mladých hráčů před draftem nováčků do NHL). Poté bych měl letět i na samotný draft do Montrealu. 

Combine testy jsou hodně náročné a dosti rozhodují. Připravujete se nějak v posilovně?
Určitě. Nyní využívám služby kondičních trenérů Dominika Kodrase a Kamila Hajduška. Starají se o mě a pomáhají mi se připravit co nejlépe. 

Vy jste na samotném turnaji skončili čtvrtí, medaile byla blízko. Co podle vás chybělo?
Měli jsme hrát naplno šedesát minut a nevypadnout zbytečně z našeho plánu. Po zápase jsme byli samozřejmě smutní, ale shodli jsme se na tom, že se nemáme za co stydět. 

Co z celého turnaje převažuje za pocity?
Byli jsme rádi, že jsme se konečně dostali přes čtvrtfinále, ale samozřejmě nás to hodně mrzí. Všichni jsme si byli jistí, že tým na medaili má. 

Nejvíce vyčnívá výhra nad Kanadou v prodloužení, kde jste vstřelil hattrick. Kdo byl nejzajímavějším gratulantem?
Přesně v ten den měl narozeniny můj táta, tak jsem mu řekl, že mu zkusím dát dárek v podobě výhry nad Kanadou. Nakonec z toho byl ještě hattrick, takže byl dosti dojatý. Na gratulanty si moc nevzpomenu. 

Související obsah

Vy jste dominovali v přesilových hrách, kde jste vy často zakončoval z pravého kruhu, ale uměl jste to i z jiných pozic. Dirigoval jste si to sám, anebo kde spočíval váš úspěch v této početní výhodě?
My jsme měli výborného trenéra na přesilovku, kterým byl Darek Stránský. Dával nám rady, ale pak to nechával na nás, abychom s tím naložili nejlépe, jak umíme. Měl jsem ale skvělé spoluhráče. Nejdříve tam byli Eda Šalé s Dominikem Petrem, kteří vymysleli kombinaci za brankou, kde si to nahrají a já si sjedu na levý kruh. Všichni jsme na tom měli podíl, řekli jsme si, co budeme hrát a vše vyšlo na mě.

Na turnaji jste vstřelil celkem devět branek, což je více, než se povedlo například McDavidovi nebo Matthewsovi. To není úplně špatná společnost...
Nezlobím se být vedle nich, ale myslím si, že oba hráči měli tu medaili z toho šampionátu. Týmové úspěchy jsou důležitější a myslím si, že to tak má nastavené úplně každý. 

Přesto být nejužitečnějším hráčem turnaje (MVP) je něco mimořádného... 

To určitě, byl jsem navíc dost překvapený. Byli jsme čtvrtí a myslím si, že jsem tam mohl nasázet i více branek a pomoci tak týmu ještě více. Takže mě to dost překvapilo. 

Jméno Kulich se tak více dostalo do světa. Poznal jste to u novinářů, skautů či protihráčů?
Registroval jsem to u novinářů a také u protihráčů. Když jsem byl na ledě, tak mi něco říkali, takže tam jsem to poznal asi nejvíce. Musím říct, že se mi hraje o to lépe, když dostávám vzkazy od protihráčů. 

Co říkali? 
Poslouchal jsem, že jsem strašný při hře pět na pět a jdou mi pouze přesilové hry. Jinak jsem úplně k ničemu, to jsem slýchával neustále. Odpovídal jsem, že má pravdu a ať mě sleduje. 

Související obsah

Říkal jste, že se chystáte do Montrealu na draft. Máte nějakou vysněnou destinaci, anebo vám to je jedno?
Asi mi je jedno, kde nakonec skončím, ale Washington byl taková moje dětská láska a tým, který jsem měl a stále mám hodně rád. 

Po draftu si může tým říct, kde vás bude chtít mít. Chtěl byste zůstat v Tipsport extralize, anebo se vám líbí myšlenka kanadské juniorky, kde by na vás měl generální manažer větší dohled?
To bude asi na týmu, kde budou jeho preference a kde by mě rád viděl hrát. Samozřejmě bych rád byl ještě v Čechách, ale to se vše ještě uvidí. 

Útočný kanadský hokej by mohl být pro vás jako stvořený...
Já si to myslím také. Je tam menší hřiště a hokej je tam rychlejší, ale na druhou stranu mi extraliga u nás hodně pomohla, že jsem vyspěl jako hráč. Za poslední rok jsem inteligentnější hráč než předtím, dokážu řešit situace a hlavně silově mi to pomohlo. Horší mám obranu, ale zlepšovat se musím neustále ve všem.

Sezona tedy povedená?
Po osobní stránce určitě, ale hlavní bylo play-off s Energií, a to se nám nepovedlo. Ale jak říkám, individuálně jsem se zlepšil a jsem spokojen.

Kulichovi se povedlo překonat Austona Matthewse na MS U18 ve vstřelených brankách. Američan mezitím válí v NHL, letos se mu povedlo vstřelit šedesát branek v základní části:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události