Hokej

NHL zná finalisty v bitvě o Vezinovu trofej, všichni jsou ve hře poprvé

NHL zná finalisty v bitvě o Vezinovu trofej, všichni jsou ve hře poprvé
Vezinova trofej pro nejlepšího brankáře NHL. Zdroj: Profimedia.cz

V hokejové NHL vypuklo play-off a postupně vyvrcholí nejen boje o Stanley Cup, ale také o individuální trofeje pro nejlepší hráče. Zástupci slavné soutěže už vyhlásili tři finalisty, kteří se ucházejí o Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře. Patří mezi ně Jacob Markström, Juuse Saros a Igor Šesťorkin. Vítěz, jenž vzejde z hlasování generálních manažerů jednotlivých týmů, bude vyhlášen při předávání cen NHL 2022.

Markström, jenž hájí barvy Calgary, Saros, který válí v dresu Nashvillu, a Šesťorkin, patřící New Yorku Rangers, jsou ve finálové trojce nominace na Vezinovu trofej vůbec poprvé. Prvně jmenovaný Švéd letos dovedl Flames v 63 zápasech ke 37 vítězstvím v základní hrací době a zaznamenal jen devět porážek za stejnou hrací dobu.

V průměru počtu inkasovaných branek na zápas (2,22) například obsadil mezi brankáři třetí místo a stejnou pozici získal i z pohledu procentuální úspěšnosti zákroků. Pokud by se mu trofej povedlo získat, stal by se po Miikkovi Kiprusoffovi teprve druhým hráčem Calgary, jenž něco takového dokázal.

Sedmadvacetiletý Fin Saros z Nashvillu naskočil do branky v 67 duelech základní části a zaznamenal 38 výher v základní hrací době a tři porážky po 60 minutách. Z pohledu vybojovaných triumfů vyskočil na pomyslnou třetí příčku, vychytal čtyři čistá konta a vedl si slušně i v procentuální úspěšnosti zákroků a průměru inkasovaných gólů.

Zároveň čelil v celé NHL druhému nejvyššímu počtu střel a předvedl druhý nejvyšší počet zákroků. U Predators tuto cenu naposledy vyhrál Pekka Rinne v sezoně 2017/2018.

Související obsah

​Ruský hráč Rangers Igor Šesťorkin se postavil mezi tři tyče v 53 duelech a měl bilanci 36–13–4 a hned v šesti případech uzamkl svou branku tak, že ani jednou neinkasoval. Zároveň měl i dobrá statistická čísla. V bráně byl velmi úspěšný při přesilovkách soupeře.

Pokud by se mu povedlo zvítězit, byl by třetím držitelem z řad Rangers od doby, kdy o vítězi rozhodují generální manažeři, což je od sezony 1981/1982. Předtím Vezinovu trofej pozvedl nad hlavu John Vanbiesbrouck a Henrik Lundqvist.

Brankář Markström ukazuje své gólmanské umění dlouhodobě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události