Další sporty

Dostál a Šlouf před sezonou: Zkrácená trať je změna, ale zareagovali jsme včas

Českým rychlostním kanoistům i vodním slalomářům postupně začíná nová poolympijská sezona, v níž ale rozhodně nebude o zajímavé akce nouze. Sportovce čeká MS i ME i závody na české půdě. Josef Dostál, Radek Šlouf či Anežka Paloudová se představí v Račicích a Lukáš Rohan v pražské Troji. Jak úspěšná čtveřice českých želízek v ohni pro oba šampionáty potrénovala a jaké má cíle?

Loni v létě spolu Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali bronzové olympijské medaile v závodě K2 na tisíc metrů, po pauze a tréninku už se ale pomalu připravují na nadcházející soutěžní ročník, který bude rovněž hodně nabitý.

"Odpočíval jsem a užíval si život. A pak zase makal, trénoval a připravoval se na další sezonu," okomentoval pro TN.cz uplynulé měsíce Dostal, jenž je majitele čtyř olympijských kovů. "V lednu jsme začínali koordinačně, jinak jsme měli tréninky už na podzim a začali jsme posilovat, jezdit na trenažérech, plavat, běhat. Pak jsme absolvovali vysokohorské soustředění v Livignu, pak jsme byli pár týdnů doma, a pak odjeli do Kalifornie, kde jsme měli další soustředí. Pak jsme se připravovali ještě v Račicích," popsal průběh přípravy.

Kdo si naopak příliš neodpočinul, byl jeho kolega z deblkajaku Radek Šlouf. "Vůbec jsem se necítil, že bych si odpočinul, ale můžu za to já. Hned po olympiádě jsem chtěl usilovat o čtyřkajak na MS, pak mě čekala svatba a stěhování, takže někdy až do konce roku jsem měl spoustu práce," usmíval se.

 Na sezonu už se ale těší, i když budou s Josefem Dostálem bojovat jen na poloviční trati, než na jaké získali olympijský bronz. Kilometrová distance už totiž na olympijských hrách nebude, a tak budou závodit na pětisetmetrové trati.

"Mrzí mě to, protože jsem dal hodně úsilí do toho, abych se na tom kilometru vypracoval a byl pro Pepu ten nejvhodnější parťák a abychom byli silná dvojka. A když už jsme se dostali na tu úroveň, tak to skončilo," uvedl.

"Je to úplně něco jiného, to tempo se jede jinak. Je to trošku změna, ale do nácviku tempa jsme se s Radkem pustili včas a myslím, že nám to v závodech dělat problémy nebude," doplnil Dostál, který v přípravě musel řešit i zdravotní problémy. "Teď už se cítím dobře, ale v době, kdy jsem měl začít trénovat stěžejní tréninky, jsem dostal chřipku, což se pak podepsalo i na prvních nominačních závodech. Od těch závodů už ale trénuju regulérně a cítím každým tréninkem, že se mi zlepšuje technika a tělo dokáže lépe reagovat na kyselinu mléčnou v těle."

Související obsah

​Dostál i Šlouf se postupně představí nejen na závodech Světového poháru, ale i na MS a na ME. Zajímavé akce má před sebou i Dostálova přítelkyně Anežka Paloudová. Ta se hodně těší nejen na svůj poslední šampionát do 23 let, ale také na závody v Račicích, které se na český kanál vrátí po pěti letech.

"Těším se moc. Nezažila jsem MS v roce 2017, protože v té době jsem ještě bydlela v Krumlově a věnovala se sjezdu na divoké vodě. Vůbec atmosféru domácích závodů neznám, ale co znám z vyprávění, tak všichni byli nadšení a já doufám, že taková atmosféra bude i letos," zadoufala třiadvacetiletá sportovkyně. Ta se do kanoistiky vrhla z vodního slalomu, který je hlavní disciplínou Lukáše Rohana, stříbrného medailisty z Tokia.

Doufám, že v Troji bude parádní atmosféra, zasnil se vodní slalomář. Je to skvělý zážitek, uvedl

Šestadvacetiletý slalomář Rohan už sezonu před nedávnem zahájil a prozatím se cítí velmi dobře. Poolympijskou sezonu navíc rozhodně nebere jako prázdnější, jak by se mohlo zdát. Motivace má stále dost. "Takhle to vůbec neberu. Sport nedělám kvůli olympiádě a nějakým cyklům. Letos máme mistrovství Evropy a mistrovství světa, což považuju za velké závody a snažím se na ně připravit co nejlépe. Chci navázat na poslední úspěšné sezony a uspět i na těchhle závodech," uvedl Rohan.

Hodně se těší i do Troji, kde se letos po odmlce rovněž pojedou závody. "Po dvou letech snad budeme mít závod v Troji bez jakýchkoliv omezení a doufám, že se to podepíše na tom, že Troja se úplně zaplní a že tam bude parádní atmosféra. Pro nás Čechy i zahraniční závodníky je to skvělý zážitek," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ledecká opět královnou. Česká obojživelnice na trůnu střídá Samkovou

Ester Ledecká je opět Královnou bílé stopy. 27letá trojnásobná olympijská vítězka dokázala získat už pátý triumf v kariéře, Ledecká zároveň vystřídala na prvním místě Evu Samkovou, která se stala vítězkou v minulém roce.

Krátká zpráva

Dortmund po sezóně vyhodil trenéra

Německý velkoklub Borussia Dortmund v pátek oznámil, že po společné analýze uplynulé sezony rozvázal spolupráci s dosavadním hlavním koučem Marco Rosem. 45letý trenér u klubu působil jednu sezonu. S týmem skončil na druhé příčce Bundesligy, ale v evropských soutěžích nezaznamenal větší úspěch. Kdo ho na postu lodivoda nahradí zatím není jasné. Nejpravděpodobněji by by ale měl Roseho nahradit Edin Terzič.