Hokej

Dědek plánuje postavit supermoderní arénu za miliardy, zaplatí ji ze svého

Miliardář a většinový vlastník hokejového Dynama Pardubice rozhodně nemá hluboko do kapsy. Po angažování osmi exkluzivních posil má v plánu v Pardubicích postavit i supermoderní halu, která bude stát 3–4 miliardy korun a bude jeho soukromou investicí. Kromě hokeje tam bude možné pořádat i prestižní tenisové turnaje. Součástí projektu bude také hotel s kapacitou 400 lůžek. Datum dokončení stavby je naplánováno na konec srpna 2025.

Majoritním vlastníkem extraligového Dynama Pardubice se Petr Dědek stal v červnu 2020 a rozhodně nesedí v koutě. V hokejovém prostředí je o něm pořádně slyšet. Ať už je to megalomanský nákup posil, spory se šéfem svazu Tomášem Králem, nebo obří projekt na výstavbu nového stadionu včetně hotelu. Všechny tyto náklady si však může dovolit. V roce 2021 byl vyhlášen časopisem Forbes 63. nejbohatším Čechem s majetkem okolo pěti miliard korun. 

Většinu těchto peněz ale hodlá investovat do nového projektu, který by měl zahrnovat stadion a hotel. Celková částka se pohybuje okolo 3–4 miliard korun. "Plánujeme kapacitu 13 500 diváků pro hokej a 15 000 pro koncerty. Celý komplex zahrnuje kromě hlavní haly také tréninkovou plochu, hotel s restaurací a kongresovými sály, parkovací dům, který bude zároveň novou tribunou pro dostihové závodiště. Vznikne celkem 1 600 parkovacích míst," sdělil Dědek pro oficiální webové stránky klubu.

Ve svých plánech myslí i na hokejovou budoucnost. "Součástí plánů je vybudování zázemí pro hokejovou akademii včetně ubytování pro mladé hráče a učebny. V areálu bude bazén, tělocvična, regenerační linka. Arénu plánujeme jako energeticky úspornou budovu s ekologickým provozem a využitím zelené energie. Takže už v plánech je zahrnutý ekonomičtější provoz, než má stávající enteria arena," vysvětlil Dědek.

Aby se aréna vyplatila, nebude se v ní hrát jenom hokej. Prostor dostanou také tenisové WTA a ATP turnaje, motokrosové závody, koňský parkur nebo hudební koncerty. Součástí projektu je také hotel s kapacitou 400 lůžek a kongresové sály, do kterých se vejde 500 hostů. "V architektonickém návrhu jsme vycházeli z organických tvarů přírody a snažili se, aby aréna ideálně vyhovovala prostoru a prostředí, ve kterém má vyrůst. Ve tvaru arény se dají najít různé představy, ale pro nás je to primárně srdce, které bije pro pardubický hokej," vysvětluje Tomáš Vymetálek za tým architektů společnosti Tomáš Vymetálek Architects.

Související obsah

​Podle Petra Dědka bude mít hala sice dlouhodobou návratnost, ale samotný zisk není hlavním motivem, proč se do toho pouští. "Když se podíváte do historie, Tomáš Baťa, velice úspěšný světový podnikatel, nestavěl jen výdělečné továrny, ale školy, nemocnice, divadla. Chci tím říct, že aréna má především sloužit ke sportu. Obzvlášť teď nastává doba, kdy stát a města budou potřebovat každou soukromou investici, a aréna je soukromý projekt pro město," vysvětluje 48letý miliardář. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ledecká opět královnou. Česká obojživelnice na trůnu střídá Samkovou

Ester Ledecká je opět Královnou bílé stopy. 27letá trojnásobná olympijská vítězka dokázala získat už pátý triumf v kariéře, Ledecká zároveň vystřídala na prvním místě Evu Samkovou, která se stala vítězkou v minulém roce.