Další sporty

Podpořil invazi na Ukrajině, nyní ruský sportovec dostal tvrdý distanc

Podpořil invazi na Ukrajině, nyní ruský sportovec dostal tvrdý distanc
Ivan Kuljak Zdroj: Twitter @gymnovosti

Ruský gymnasta Ivan Kuljak byl potrestán ročním zákazem startu na mezinárodních akcích pod hlavičkou Mezinárodní gymnastické federace (FIG). Na březnovém Světovém poháru si přišel pro medaili s válečným symbolem na hrudi.

Ivan Kuljak byl za své jednání kritizován celou sportovní společností. Prohřešku se dopustil na Světovém poháru v Dauhá, na vyhlášení se objevil v klasickém úboru. Jedinou změnou bylo písmeno "Z" na jeho hrudi, které se stalo válečným symbolem ruských vojsk. Stejné písmeno se totiž velebí na vojenských vozidlech ruské armády. 

Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace nyní rozhodla o tvrdém trestu pro Ivana Kujlaka. Ruského sportovce čeká roční zákaz startu na mezinárodních akcích, trest startuje ode dne vynesení verdiktu. Do 17. května 2023 tak nikdo Kuljaka neuvidí na akcích gymnastické federace. 

Související obsah

Pokud po uplynutí ročního trestu budou nadále trvat sankce proti ruským sportovcům, prodlouží se i trest pro Kuljaka. Ten se případně zruší půl roku po zrušení sankcí proti Rusům. Zpětně byl Kuljak navíc diskvalifikován, musí vrátit medaili i prémii v hodnotě 12 000 korun českých. 

"Kdybych měl druhou možnost, udělal bych to znovu. Viděl jsem to na vozidlech naší armády a zjistil jsem si, co ten symbol vyjadřuje. Znamená to 'Za vítězství a za mír'. Chtěl jsem vyjádřit svůj postoj. Jako sportovec také bojuji za vítězství a za mír," řekl Kuljak tehdy pro televizi RT.

Podívejte se na reportáž věnovanou Ivanu Kuljakovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události