Fotbal

Sparta mění hrací plochu. Starý trávník jde na kompost, ligu klub stihne

Na fotbalové Spartě je i po konci sezony hodně živo. Klub totiž odstartoval dlouho plánovanou rekonstrukci hrací plochy, která letenský celek vyjde přibližně na 15 milionů korun. Práce by měly trvat přibližně osm týdnů a samotní hráči si trávník vyzkouší až na začátku nové sezony. I kvůli stavebním úpravám totiž odehrají všechny přípravné zápasy na venkovních hřištích.

Sparta se rozhodla už před nějakou dobou k razantnímu kroku a naplánovala rozsáhlou rekonstrukci hrací plochy. Poslední velké úpravy se totiž prováděly v roce 2002 a trávník se v uplynulých měsících stal terčem kritiky. Jeho kvalitu zhodnotil po podzimním zápase české fotbalové reprezentace i Vladimír Coufal, jenž si rozhodně nebral servítky. 

Správce a ředitel stadionu na Letné Antonín Kříž dokonce přiznal, že hráč West Hamu dal věci do pohybu. "Chytli se toho jak hráči, tak novináři. A trošku se to rozjelo. Ale my jsme věděli, jakou má trávník kvalitu a co s ním. I tak jsme chtěli rekonstrukci dělat, protože jsme věděli, že už ta technologie taková není a podloží už má špatnou propustnost vody," uvedl. 

Rozpovídal se i o tom, proč už trávník nebyl v takovém stavu, aby se mohla obnova ještě odložit. "V roce 2002 se dělala první velká rekonstrukce trávníku včetně vyhřívání. Dělala se konstrukce podloží, která byla na tu dobu nejmodernější. Teď je to 20 let a rekonstrukce je zase úplně jinde. Máme modernější trendy a materiály, a navíc už se dneska hraje v zimním období. A my potřebujeme, aby byl kvalitní," popsal Kříž důvody, jež Spartu vedly k akci. 

"Jsem rád, protože zase budeme o něco dál. Budeme mít novou trávu a novou konstrukci, která vydrží dalších deset dvacet let," těšilo ho. Rozvyprávěl se také o tom, jak opravy probíhají: "Myslím si, že máme trošku i náskok. Je výhodné počasí, což je výborná věc. Zatím se, jak se říká, nic nepokazilo."

Související obsah

​Stavební práce popsal i vedoucí pracovník stavební firmy, jež rekonstrukci na Letné provádí. "Momentálně rozhrnujeme písek, který slouží jako drenážní vrstva. Chystáme finální výškové korektury a budeme chystat plochu na návoz poslední vegetační vrstvy. Písek musíme dohladit, aby byl v předepsané výšce. Budeme ho stabilizovat, aby byla plocha stejná a rovná. Pak namontujeme postřikovače automatické závlahy a začneme s finální vegetační vrstvou," prozradil. 

Nakonec dojde k položení nového trávníku, který bude přivezen z Nizozemska. "Máme zkušenosti s trávníky z Čech i Německa. Tentokrát vyšla řada na Holandsko. Mají stejné podloží pro trávu jako my. Trávník se doveze přímo z Holandska až na konci června v chladicích vozech a položí ho přímo Holanďani. Starý trávník se odfrézoval a odvezl na kompost," doplnil Kříž. 

Novou zelenou plochu by sparťané měli vyzkoušet na začátku nového ročníku Fortuna ligy. Přípravné utkání odehrají kvůli probíhající rekonstrukci na hřištích soupeře, kde absolvují i ligovou generálku. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události