Fotbal

Rosický přišel s rezignací, majitel Sparty Křetínský ji odmítl

Rosický přišel s rezignací, majitel Sparty Křetínský ji odmítl
Daniel Křetínský Zdroj: Profimedia

Fotbalová Sparta má za sebou další neúspěšnou sezonu. Před ročníkem si vedení vytyčilo za jasný cíl vyhrát titul, což zase nevyšlo. Sportovní ředitel Tomáš Rosický vzal neúspěch na sebe a přišel za vedením s rezignací. Majitel Daniel Křetínský se ho ale zastal a Rosického ve funkci podržel.

Další neúspěšná sparťanská sezona je u konce. Výsledek? Opět bez titulu a v MOL Cupu Sparta padla ve finále se Slováckem 1:3. Po nepovedeném ročníku tak přišel sportovní ředitel Tomáš Rosický za sparťanským vedením a nabídl svou rezignaci. Tu ale Křetínský odmítl.

"Tomáš rezignaci nabídl, představenstvo ji odmítlo. Já osobně jsem byl striktně proti tomu, aby odešel. Tomáš není příčinou problému, ale naopak bude jeho řešením. Absolutně nesouhlasím s protesty fanoušků proti němu. Možná to pramení z toho, že si v době jeho nástupu vytvořili nereálná očekávání. Pokud chtějí fanoušci někomu nadávat, ať nadávají mně, že jsem Tomáše do této role prosadil," prozradil majitel Sparty Daniel Křetínský v rozhovoru pro sparťanský web.

Právě Rosický převzal roli sportovního ředitele v prosinci 2017. Snažil se týmu dát novou tvář a po éře Andrey Stramaccioniho udělal v týmu poměrně velkou čistku a zahraničních hráčů výrazně ubylo. Nicméně sportovní výsledky se ani tak nedostavily. Od doby, kdy je Rosický ve funkci Sparta získala pouze jednu trofej. Tou byl v roce 2020 domácí pohár.

A jak 46letý podnikatel uplynulou sezonu hodnotí? "Mými aktuálními pocity jsou obrovské zklamání a frustrace. Do jarní části jsme vstupovali ve velmi přijatelné pozici a s jasnými cíli. Vývoj konkurence nám hrál do karet. Plzeň měla ekonomické problémy, Slavia ze stejných důvodů spíše oslabila a nebyla v optimálním rozpoložení. Naopak my jsme, s výjimkou transferu Sora, realizovali přestupy přesně podle plánu. Vývoj jara byl o to větším zklamáním. Porazili jsme se sami," přiznal Křetínský.

Související obsah

​"Příčin bylo více, některé jsou interní a nechci o nich mluvit. Co mohu říci, je to, že se rozpadla logika složení našeho týmu. V týmu jsme měli zkušené hráče se zahraniční i reprezentační zkušeností, kolem kterých měli hrát naši mladí hráči, kteří prokázali kvalitu. Ze zdravotních důvodů či pro ztrátu formy nám generace zkušených hráčů, o které se tým měl v těžkých zápasech opírat, z většiny vypadla ze sestavy. Výsledkem pak bylo, že ve finále poháru hrálo mužstvo s průměrným věkem 22,7 roku," viděl hlavní příčiny neúspěchu brněnský rodák.

"To, co říkám, nemá být v žádném případě bráno jako kritika našich mladých hráčů. Naopak. Pokud existuje něco pozitivního na této zkažené sezoně, tak je to fakt, že se dokázali svými výkony tímto způsobem do sestavy A-mužstva prosadit a převzít roli tahounů Sparty. Budeme z toho těžit v příštím ročníku," slibuje Křetínský.

K výkonům Sparty se vyjádřila také legenda Jiří Novotný. Právě on s letenským celkem získal dnes těžko uvěřitelných 14 titulů. "Samozřejmě se mi to těžko hodnotí, protože v klubu nefiguruji. Sparta určitě chtěla zabudovat mladé hráče k těm starším, kteří měli tým táhnout. Těm se ale nedařilo, neměli formu a byli často zranění. Výsledky ani hra samotná nebyla dobrá. Všichni by měli přemýšlet, proč má Sparta dlouhodobě tolik zraněných. Tak bych hledal jednu z příčin," přemýšlel Novotný.

Související obsah

"Samozřejmě Tomáš Rosický má svůj podíl viny. Ale není to vyloženě jenom jeho chyba. Může za to prostě celé vedení klubu. Tomáš sice rezignoval, ale vedení ho tam chce a věří v něj. Věří, že Spartě pomůže. Je hezké, že Tomáš udělal to, co řekl. Uvidíme, jestli bude dál chtít ve Spartě setrvat," pokračoval Novotný pro web TN.cz.

Křetínský se výrazně opřel také do sparťanských fanoušků. "Současně musím říct jednu věc. Naši fanoušci v závěru ligové soutěže, například při zápase se Slováckem v nadstavbě, také nepomohli. Bylo jasné, v jaké jsme situaci. Po odchodu Pavla Vrby bylo jasné, že potřebujeme šetřit síly a připravujeme se na derby a finále MOL Cupu. Měli jsme na hřišti několik debutantů pod 20 let, přesto část fanoušků na Letné pískala a skandovala: "Bojujte za Spartu." Místo podpory mladým vytvořili někteří fanoušci atmosféru drtivého tlaku, který by dával smysl, pokud by hráli zkušení hráči. Absolutně chápu jejich zklamání a zlost, ale konec sezony se v tomto ohledu nepovedl ani jim. Místo jednoty jsme se rozložili," nebral si servítky Křetínský.

"Fanoušci měli asi skandovat jinak a tým více hrát. Nicméně pokud mladí hráči nejsou schopní tento tlak ustát, nemají prostě ve Spartě co dělat," dodal k příznivcům pražského celku Novotný.

Křetínský se rozpovídal také o generálním manažerovi Františku Čuprovi a odhalil i své kompetence. "Kdyby měla většina hráčů jeho přístup a mentalitu, máme titul pět kol před koncem ligy. Já jsem předsedou představenstva a mám právo schvalovat klíčové otázky života klubu. Včetně významných přestupů nebo volby trenéra A-týmu. V tomto máme s Františkem stejnou roli, ale rozhodně za tato schválení nesu větší díl odpovědnosti já, protože jsem ve Spartě mnohem déle a mám větší zkušenost. Ale jak vidíte, byla k ničemu," sype si popel na hlavu.

Související obsah

​"Bohužel od zimní přestávky jsme zaznamenali jen pár dílčích úspěšných výsledků. Jarní část sezony se nám až na pár výjimek, jako bylo vítězné derby se Slavií, vůbec nepodařila. Absolutně jsme nezvládli dvojzápas s Partizanem v Konferenční lize. Nezískali jsme žádnou trofej, přestože jsme k tomu měli příležitost i ve finále domácího poháru. Konečné umístění v lize naprosto neodpovídá našim představám. Některé naše zápasy hraničily s blamáží, například utkání v Plzni, Olomouci nebo finále poháru v Uherském Hradišti. Měli jsme zkrátka dokázat mnohem víc," dodal k sezoně generální ředitel František Čupr.

Na Spartě se aktuálně řeší také kouč pro příští sezonu. Hodně se mluví o bývalém kouči Plzně Adriánu Gulovi, o jehož služby měla Sparta už v minulosti velký zájem. Nicméně Novotný by rád viděl na lavičce Sparty jiné jméno. "Podle mě by trenérskou pozici měl převzít Ivan Hašek," dodal na závěr Novotný.

Sparta v letošní sezoně odehrála jedno utkání i ve speciálních retro dresech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události