Premiérový ročník EKL ovládl AS Řím, přemožitele Slavie porazil jedinou trefou

Finále Evropské konferenční ligy mezi Feyenoordem a AS Řím. Zdroj: Profimedia.cz

Premiérový ročník Evropské konferenční ligy zná svého vítěze. Ve finále, které se uskutečnilo v albánské Tiraně, vybojovali triumf fotbalisté italského AS Řím, kteří porazili nizozemský Feyenoord Rotterdam. O vítězství rozhodla jediná branka, kterou vsítil ve 32. minutě Nicolo Zaniolo. Italský celek tak vyhrál poprvé v historii nějakou z trofejí v evropských pohárech.

Úvod finálového duelu Evropské konferenční ligy sice herně patřil spíše Feyenoordu, větší šanci si však nedokázal vypracovat ani jeden z týmů. Na branku si fanoušci přesto počkali jen do 32. minuty, kdy se prosadili hráči AS Řím.

Trauner nedosáhl na Manciniho křižný pas, míč si na hrudi zpracoval Zaniolo a ranou z hranice malého vápna otevřel skóre. Krátce po přestávce se Rui Patrício vyznamenal proti dorážce Guuse Tila, když jeho pokus vytěsnil na roh.

Vzápětí se brankář Římanů blýskl znovu, po zadovce od svého spoluhráče se totiž opřel do balonu Malacia. Rui Patrício však jeho parádní střelu z větší dálky dokázal vyrazit.

Svěřenci trenéra Mourinha mohli navýšit těsný náskok v 73. minutě. Po rohu se snažil propálit obrannou hradbu Veretout. Tečovaná střela sice protáhla Bijlowa, ten si s ní ale nakonec poradil. V  závěrečných minutách Feyenoord přidal plyn a snažil se ze všech sil vyrovnat.

​Jeho naději navíc posílil Bijlow, jenž v 86. minutě zlikvidoval Pellegriniho dělovku zblízka. Nizozemci se však v závěru do žádné větší příležitosti už nedostali a museli se před soupeřem sklonit. První ročník EKL tak opanoval dík výhře 1:0 AS Řím.

Ten získal svou vůbec první evropskou trofej. Kdysi Italové vyhráli jen Veletržní pohár, v němž se rovněž utkávaly evropské celky z veletržních měst. Uskutečnilo se třináct ročníků a AS Řím vyhrál v sezoně 1960/1961.