Motorsport

O F1 jsem neměl zájem, říká fotograf Rys. Dnes mu pózuje Verstappen

Od mládí tíhl k fotografii, v koupelně potmě vyvolával snímky, zatímco rodiče spali. Dnes je jedním z nejuznávanějších fotografů formule 1 a jeho ateliérem jsou okruhy, po kterých se ženou vozy rychlostí i přes 300 km/h. Vladimír Rys o své práci i vztahu s Maxem Verstappenem promluvil ve studiu TN LIVE.

Dnes je uznávaným fotografem a jeho pohled na formuli 1 skrze čočku znají po celém světě. Přitom původně o tuto práci ani neměl zájem. Jak se k podniku tedy dostal? "Mě se na to hodně lidí ptá. Já ale na odpověď nejsem ta správná osoba, protože já o formuli 1 nikdy nejevil zájem. Spíše jsem byl fanoušek fotbalu či basketbalu. V roce 2001 jsem se přestěhoval do Německa a tehdejší šéf mi nabídl pracovat ve formuli 1. Tehdy jsem to odmítl," odpovídal Rys na otázku.

O rok později dostal nabídku znovu a tehdy už neměl na vybranou. Fotit nejprestižnější motoristický podnik světa začal v roce 2005 a od té doby si vybudoval renomé. Sedmnáctým rokem spolupracuje se stájí Red Bull a jako "dvorní fotograf" má přístup i k úřadujícímu mistru světa Maxi Verstappenovi.

Související obsah

​"Max je super. Mladý kluk, kterého zajímá jen vyhrávat závody. Je na to od malička naprogramovaný. Pro mě je ta spolupráce strašně jednoduchá, bezproblémová. On je profesionál. Dnes jsme se na trati bavili, je uvolněný. Loni si titulem dokázal, že na to má," popsal vztah Rys.

A čeho si na své práci nejvíce váží? "Dobrá otázka. Mě se lidé ptají, co mě na tom ještě baví. Já si myslím, že je výzva přinášet stále nové fotografie, ačkoli se o některých závodech říká, že už všechno bylo vyfoceno. Tuhle výzvu mám rád, když se to podaří, je to pocit zadostiučinění. Také mám od týmu obrovskou svobodu," pochvaluje si Vladimír Rys.

"Lidé za mnou chodí, že mojí fotku poznají i bez popisku. Pro fotografa je to vrchol, když lidé poznají jeho práci," řekl ještě český sportovní fotograf. Do studia se připojil on-line skrze videohovor. Je totiž momentálně v Monaku, kde už v neděli proběhne další velká cena.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události