Fotbal

Skandál v mládežnickém fotbale. Tým chtěl ovlivnit zápas, soupeř to schytal

Mládežnickým fotbalem otřásá velký skandál. Před utkáním starších žáků mezi Doubím a Ruprechticemi totiž údajně mělo dojít k nátlaku na hostující celek, aby se v zápase tolik "nesnažil". Když zástupci Ruprechtic odmítli, dočkali se prý po příjezdu do Doubí nemilého překvapení. Místní jim nadávali, uráželi je, a dokonce se posmívali hráči, který se na hrací ploše zranil. O situaci informoval trenér hostů, jenž byl z celého incidentu znechucený. Dění popsal ve sdělení rodičům hráčů Ruprechtic, aby jim odůvodnil neúčast týmu na turnaji v Doubí na začátku července. Zástupci Doubí se proti nařčením ohradili.

Fotbalový duel starších žáků, v němž se utkalo Doubí s Ruprechticemi, měl hodně divoký průběh. A navíc i nepříjemnou dohru. Asistent trenéra hostujícího celku totiž ve zprávě rodičům hráčů popsal okolnosti zápasu, které jsou více než zarážející. Chtěl tak sice jen odůvodnit, proč se Ruprechtice nezúčastní červencového turnaje v Doubí, odpálil tím ale pořádnou bombu. 

Zástupci Doubí se totiž podle něj pokusili zápas před jeho startem ovlivnit. Když jim na to Ruprechtice nekývly, začaly se při utkání dít věci. "V pátek večer jsem měl telefonát od jednoho člověka z Doubí, že bojují o první místo s Českou Lípou a že už mají nakoupená mistrovská trika, tak jestli by to nešlo tak, aby naši kluci nebyli moc přemotivovaní. Že se nás bojí, jelikož jsme posílili o hráče z Ukrajiny. Moje odpověď samozřejmě byla, že my hrajeme fér a jdeme do každého utkání stejně. A jestli je to první tým, nebo poslední, je úplně jedno. To, co se dělo v sobotu ráno, byla tvrdá rána. Když přijel náš trenér starších žáků do Doubí, byl okamžitě slovně napaden, co si dovolujeme mít Ukrajince, že na nás pošlou Rusáky a uvidíme. A další nadávky," uvedl jeden z koučů Ruprechtic. 

Související obsah

​A nebylo to jediné, čím ho místní naštvali. "Po chvíli jsem přišel já a okamžitě vyběhl číšník z hospody, ať si vůbec nic neobjednávám, že mě stejně neobslouží. Dále jsem si vyslechl další narážky v kabinách. To, co ještě předváděla skupinka rodičů z Doubí, ty nadávky nebudu ani publikovat. A to, že našim všem třem týmům byla přidělena jedna kabina, k tomu se už nevyjadřuju," doplnil. 

Nadávky a urážky však nebyly to jediné, co se na hřišti stalo. Došlo dokonce i ke zranění, jemuž se následně jeden z domácích fotbalistů vysmíval na sociálních sítích. "V utkání došlo ke zranění našeho hráče Vaška Pytlouna domácím brankářem při souboji o míč. Vaška odvezla sanitka s otřesem mozku. Leží na dětském JIPu a v pondělí jde ještě na vyšetření. Poslední kapkou bylo, že brankář Doubí se videonahrávkou zmíněného zranění chlubil na sociálních sítích a měl i další narážky na tým," zmínil ruprechtický trenér další aspekty sobotního duelu. 

Zároveň se pozastavil nad tím, proč Doubí vadili hráči z Ukrajiny. Po těch podle něj mohl sáhnout kterýkoliv klub. "Ty kluky z Ukrajiny, které máme ve starších žácích, mohl mít k dispozici každý, nikdo neměl zájem, ale my ano. Bylo to samozřejmě hodně papírování, veškeré přestupy musel schválit ukrajinský fotbalový svaz, FIFA a UEFA a následně FAČR," přiznal. Jeho samotného situace hodně zasáhla. 

"To, že je český fotbal žumpa, to ví každý, ale že se ta špína dostane až do mládeže v krajských soutěžích, tak to už je moc. Trénuji už 27 let, ale to, co se děje poslední dobou, jak stoupá agresivita lidí, to už je moc. A po sobotních událostech jsem tak znechucený a otrávený, mluvím i za své kolegy, že to už je na nás moc," uzavřel s tím, že se celá událost intenzivně řeší. 

Související obsah

​Jeden ze zástupců Doubí sice přiznal, že ke snaze ovlivnit zápas došlo, byla to prý ale akce jediného člověka, který následně v klubu skončil. "Sokol Doubí se kategoricky distancuje od ovlivňování zápasu ze strany vedoucího starších žáků. Jednal bez vědomí vedení klubu z jeho dovolené v zahraničí. Sám nebyl na posledních dvou utkáních starších žáku Sokola Doubí přítomen. Jeho chování nebyl klub schopen ovlivnit. Vzniklou situaci klub vyřešil propuštěním tohoto člověka, který u nás působil pouze 2 měsíce, " uvedl klub v oficiálním prohlášení. Zároveň se snažil dementovat i události, k nimž mělo dojít před zápasem a při něm.

"Na základě schůzky s většinou rodičů hráčů nesouhlasíme s obviněním z urážení hráčů Ruprechtic ukrajinského původu během utkání. Pokud od některých jednotlivců z řad fanoušků k tomuto došlo, tak za to se klubu Ruprechtic omlouváme, ale chování některých jednotlivců ve společnosti v dnešní době je někdy za hranou, i když se to snažíme eliminovat nemůže to vždy ovlivnit," stojí v popisu verze domácího celku.  

Nechybí ani komentář k samotným Ukrajincům. "Sokol Doubí nesouhlasí zásadně s invazí na Ukrajinu, a proto poskytuje ukrajinským sportovcům zázemí pro jejich další rozvoj. Zároveň areál využívají ukrajinské děti z ubytovny, která sousedí s areálem. I náš klub má ve svých řadách ukrajinské sportovce, kterým jsme vytvořili podmínky ke sportu a zároveň jsme je materiálně vybavili."

Související obsah

To, že se na sociálních sítích objevil posměšný příspěvek k úrazu hráče Ruprechtic, klub zamrzelo a vyvodil z toho patřičné důsledky. "Zranění ruprechtického hráče velice litujeme a věříme v jeho brzké uzdravení. Ke zranění došlo při nezaviněné srážce s naším hráčem, což potvrdil i výrok rozhodčího. Klub se odmítá ztotožnit s příspěvky na sociálních sítích, které byly zveřejněny jednotlivci po utkání, a vyzval k jejich stažení a k veřejné omluvě. Zároveň byl klubu Sokol Ruprechtice zaslán omluvný dopis," uvedli zástupci Doubí.

Ruprechtice se zatím ke kauze oficiálně nevyjádřily.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události