Hokej

Nejužitečnější hráč hokejového MS míří do NHL. Životní šanci dostal v 31 letech

Juho Olkinuora v bráně Finska
Juho Olkinuora v bráně Finska Zdroj: Profimedia

Finský hokejový brankář Juho "Jussi" Olkinuora se po výborně odchytaném mistrovství světa, na kterém se stal nejužitečnějším hráčem turnaje, dočkal zasloužené odměny. Přilákal pozornost týmu z NHL a uzavřel smlouvu s Detroitem Red Wings. V nejlepší lize světa tak bude moct debutovat v 31 letech.

Olkinuora dostal od Detroitu smlouvu na jeden rok. Pokud bude hrát v NHL, vydělá si 750 tisíc dolarů (17,7 milionu korun). Pakliže bude hrát pouze v nižší AHL, přijde si na polovinu.

Finský brankář zkoušel štěstí za oceánem již dříve, ale po univerzitním hokeji naskakoval pouze střídavě mezi ECHL a AHL. Winnipeg ho měl dva roky pod smlouvou, ale šanci v áčku mu nikdy nedal.

Olkinuora se proto v roce 2016 přesunul zpátky do Evropy, kde tři roky chytal ve Finsku a poslední tři sezony strávil v ruské KHL. Na letošní olympiádě slavil s Finskem zlatou medaili, ke které přispěl jedním odchytaným a vyhraným zápasem. Nejvíce ovšem ohromil na vítězném mistrovství světa, kde byl finskou jedničkou, nastoupil k osmi zápasům, všechny vyhrál a úspěšnost zákroků měl famózních 94,8 %. Po zásluze byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje a zároveň nejužitečnějším hráčem.

Ze strany Detroitu je to krok, kterým riskuje naprosté minimum, jelikož Finovi dal minimální peníze, ale získat může hodně, pokud se Olkinuorovi bude dařit stejně jako v KHL. Red Wings mají aktuálně pod smlouvou pouze Alexe Nedeljkovice a mladíka Sebastiana Cossu. Druhý jmenovaný zatím chytal jen v juniorské WHL a Nedeljkovic po loňské fantastické sezoně v Carolině letos neprožil ideální ročník.

Související obsah

​Smlouva skončila po sezoně Pickardovi a Greissovi, již letos kryli záda Nedeljkovicovi, takže pro Olkinuoru se otevírá parádní možnost si v 31 letech splnit dětský sen a zahrát si v NHL.

Brankář Detroitu Alex Nedeljkovic letos předvedl tuhle vtipnou minelu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události