Motorsport

FIA se rozhodla jednat. Kvůli stížnostem jezdců se chystají nová opatření

FIA se rozhodla jednat. Kvůli stížnostem jezdců se chystají nová opatření
Jezdec Red Bullu Max Verstappen (vpravo) a kolega Sergio Pérez (vlevo) Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní automobilová federace (FIA) se rozhodla vyhovět stížnostem závodníků formule 1 a bude se snažit zavést nová opatření, která by měla zmírnit nebo zcela vymýtit poskakování a houpání monopostů. To má totiž pro jezdce často bolestivé následky. Součástí nových ustanovení by měla být například kontrola opotřebovanosti podlahy formulí či stanovení hraničního ukazatele pro přípustný limit vertikálních vibrací.

"Po konzultaci s lékaři se FIA rozhodla v zájmu bezpečnosti jezdců zasáhnout. Ve sportu, kde závodníci běžně jezdí rychlostí přesahující 300 km/h, se má za to, že veškerou koncentraci řidiče je třeba soustředit na tento úkol a že nadměrná únava nebo bolest, kterou řidič pociťuje, by mohly mít závažné důsledky. Kromě toho má FIA obavy v souvislosti s bezprostředním fyzickým dopadem na zdraví jezdců, z nichž řada hlásila bolesti zad," tak odůvodnila Mezinárodní automobilová federace FIA na svých oficiálních stránkách rozhodnutí, proč chce zakročit proti poskakování a houpání monopostů.

Jezdci si na tyto jevy dlouhodobě stěžovali, a proto FIA přišla se vstřícným řešením. V nejbližší době se bude snažit zavést opatření, která aktuální problematiku vyřeší. Závodníkům chce pomoci jak sérií krátkodobých úprav, tak dalšími změnami pravidel, jež by se měly objevovat postupně. 

Nově se budou zevrubněji prozkoumávat monoposty z hlediska provedení i opotřebení. K tomu bude stanoven limit přípustných vertikálních vibrací. A chystají se i další změny. Ty hodlá FIA konzultovat s týmy, aby byly všechny strany spokojené. 

Související obsah

Problémy se objevily po startu aktuální sezony a způsobila je některá nová pravidla. Na zdravotní potíže si už stěžovala řada jezdců, asi nejhlasitěji se ale ozval sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton, jenž po Velké ceně Baku přiznal silné bolesti zad.

Hamilton se nedávno dočkal významné pocty, teď však řeší úplně jiné problémy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události