Další sporty

Plavání zavede speciální kategorii pro transgendery, chce větší férovost

Plavání zavede speciální kategorii pro transgendery, chce větší férovost
Transgender plavkyně Lia Thomasová Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní plavecká organizace FINA se rozhodla k radikálnímu kroku. Jako první sportovní instituce totiž zavede speciální kategorii pro transgenderové plavce.

K velkému rozhodnutí dospěla FINA na mimořádném kongresu, který se konal v Budapešti, kde také probíhá mistrovství světa v plavání. "Zřídíme pracovní skupinu pro vytvoření otevřené kategorie v rámci našich soutěží. Budeme první federací, která to udělá," prohlásil předseda FINA Husajn Musallám poté, co byl návrh většinou schválen.

Transgenderoví sportovci tak budou mít v plavání zvláštní kategorii, nicméně někteří budou moci závodit i mezi ženami. Pro účast v ženských závodech však bude potřeba, aby sportovec změnil pohlaví do věku 12 let. Tedy, aby dotyčný neprošel pubertou jako chlapec.

Související obsah

"Musíme chránit práva našich sportovců v soutěžích, ale také musíme chránit férovost soutěží na našich akcích, hlavně v kategorii žen," dodal Musallám.

Mezinárodní plavecká federace se k tomuto ráznému kroku rozhodla poté, co se v jejich sportu řešila kauza ohledně transgenderové plavkyně Liy Thomasové, která vyhrála mezi ženami univerzitní závod v rámci organizace NCAA.

Americká transgender plavkyně vyhrála závod mezi ženami:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události