Další sporty

Ukrajinský plavec vybojoval na MS bronz. Věnoval ho otci, který válčí na frontě

Ukrajinský plavec vybojoval na MS bronz. Věnoval ho otci, který válčí na frontě
Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk (vlevo) s medailí z MS. Zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinský reprezentant Mychajlo Romančuk vybojoval v úterním závodě na 800 metrů volným způsobem na MS v plavání v Budapešti bronzovou medaili. Tu se rozhodl věnovat své zemi a otci, jenž bojuje na frontě. Aby se mohl na světový šampionát připravit, trénoval v Německu, kam ho pozval velký plavecký sok Florian Wellbrock. Romančuk dokonce uvažoval, že půjde do války. Místo toho se nakonec rozhodl, že Ukrajinu podpoří tím, co umí nejlépe, tedy plaveckými výkony.

Mychajlo Romančuk ještě nedávno uvažoval o tom, že vyrazí se zbraní do válečné vřavy. Pak se ale s rodinou dohodli, že se bude snažit Ukrajinu podpořit jiným způsobem. A to výkony v bazénu. 

"Rozhodli jsme se, že se zbraní to neumím a že pro mě bude lepší pokračovat v tréninku a dělat to, co umím nejlépe," uvedl 25letý plavec podle ABC News. "Díky svému plavání mohu o situaci na Ukrajině vyprávět celému světu," doplnil.

Na MS, které se koná v maďarské Budapešti, trénoval v Německu, kam ho pozval jeho dlouholetý rival Florian Wellbrock. A náročná příprava přinesla ovoce. Ukrajinskému plavci se totiž teď povedlo to, co si předsevzal.

V závodě na 800 metrů volným způsobem na světovém šampionátu totiž doplaval jako třetí a bral bronzovou medaili, kterou okamžitě věnoval své zemi a otci, jenž je na frontě. "Je v nebezpečné oblasti a je to těžké, ale každé ráno mi posílá zprávu, že je v pořádku," řekl o svém rodiči úspěšný sportovec. 

K zisku cenného kovu navíc řekl, že prokazuje ukrajinskou náturu – bojovat až do konce, ať už je situace jakákoliv. "Jsem hrdý na všechny lidi na Ukrajině. Jsem hrdý na lidi, na vládu, na prezidenta. A jsem opravdu šťastný, že jsem Ukrajinec," přiznal.

Související obsah

​Vyjádřil se rovněž k tomu, jak by se choval, kdyby neměli ruští a běloruští sportovci zákaz na MS startovat. "Moje reakce by mohla být agresivní, nevím," prohlásil Romančuk. A zmínil i olympijského vítěze Jevgenije Rylova, jenž se objevil v proválečném shromáždění v Moskvě. "Uvnitř sebe jsem byl připraven jít a zabít ho. Předtím pro mě byl dobrým přítelem, ale všechno se změnilo," prohlásil.

Romančuk bude moci svou zemi podpořit i v dalších závodech. Na MS by měl nastoupit ještě v závodech na 1 500 metrů volně a v dálkovém plavání na  tratích dlouhých pět a deset kilometrů.

Ukrajina bojuje už takřka čtyři měsíce proti ruské invazi. Ve válečné vřavě je i Romančukův otec:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události