Fotbal

Los ligy: Plzeň zahájí sezonu venku, první derby pražských "S" bude ve 13. kole

Fotbalová liga už zná los pro nadcházející sezonu. Ta vypukne 30. července a mistrovská Plzeň se na úvod postaví Teplicím na jejich hřišti. První pražské derby dvou nejslavnějších českých celků diváci uvidí ve 13. kole, kdy se obě pražská “S“, Slavia a Sparta, utkají v Edenu.

Rozlosování bylo zveřejněno ve středu po zasedání Ligového grémia. Kvůli mistrovství světa v Kataru, které netradičně proběhne na přelomu listopadu a prosince, bude mít podzimní část 16 kol, včetně vloženého kola. které se odehraje ve středu 31. srpna. Jaro pak začne o posledním lednovém víkendu.

"Rozlosování vychází z termínové listiny, kterou si kluby schválily před půl rokem. Samozřejmě je ovlivněna MS v Kataru, s tím jsme se museli popasovat, ale jinak tam nejsou žádné zvláštnosti," vysvětlil předseda LFA Dušan Svoboda.

Úřadující mistr ze západu Čech sezonu zahájí v Teplicích. S vicemistrem ze Slavie se poprvé střetne v 9. kole 17. září ve Štruncových sadech. První pražské derby se odehraje v Edenu v rámci 13. kola (22. – 23. říjen). 

Související obsah

​Základní část vyvrcholí 30. kolem, jež je na programu 29. dubna. Od 6. května bude následovat bude pětikolová nadstavba, kde šest nejlepších týmu sehraje skupinu o titul a šest posledních celků si zahraje o udržení. Prostřední skupina bude hrát znovu o prémii 1 milion korun a postup do MOL Cupu. Poslední kolo a nejpozdější datum pro korunovaci nového mistra je 28. květen. 

Po zasedání Ligového grémia byla také oznámena řada plánovaných změn. Například se mění systém žlutých karet. Nasbíraný počet se po základní části již nebude nulovat a hráč si trestné kartónky ponese až do konce ročníku. V platnosti zůstává pravidlo, že za čtyři žluté karty musí dotyčný hráč jedno utkání vynechat. Také se zvýší počet náhradníku ze 7 na 11. "Vyslyšeli jsme žádosti klubů, které chtěly navýšit počet náhradníků. Je s tím spojená technická náročnost, kdy některé kluby musí na stadionech přidat místo na lavičkách," okomentoval Svoboda.

A chystají se velké změny pro druhou ligu – od sezony 2024/25 budou muset mít hřiště týmů ve Fortuna:Národní lize umělé osvětlení a od sezony 2027/28 i vyhřívaný trávník. V nižší lize se také změnila politika prostupnosti mezi první a druhou ligou, která se dotýká "B" týmů. V případě, že některý z celků (Olomouc B, Slavia B, Sparta B) skončí na postupových pozicích, nebude se jeho umístění v rámci postupu počítat. Teoretický by tak do vyšší soutěže mohl postoupit tým až ze šestého místa. 

Takový je los 1. kola Fortuna ligy pro sezonu 2022/2023:

1. kolo - 30. 7. 2022
Pardubice - Č. Budějovice
Hradec Králové - Slavia Praha
Sparta - Liberec
Teplice - Plzeň
Brno - Slovácko
Jablonec - Bohemians
Ostrava - Olomouc
Zlín - Mladá Boleslav 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události