Další sporty

Severský sport truchlí. Po dlouhé nemoci zemřel legendární rychlobruslař

Severský sport truchlí. Po dlouhé nemoci zemřel legendární rychlobruslař
Švédsko truchlí nad smrtí legendárního rychlobruslaře (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Svého času byl populárnější než samotný švédský král. Takový věhlas si vydobyl rychlobruslař Jonny Nilsson, který pro svou zemi vybojoval v roce 1964 zlatou olympijskou medaili. Předtím triumfoval i na mistrovství světa a těšil se u švédských fanoušků velké přízni. Ti teď oplakávají jeho smrt, proslulý sportovec totiž v devětasedmdesáti letech podlehl dlouhé nemoci.

Švédové ho milovali. Jonny Nillson jim totiž nadělil spoustu sportovní radosti. V roce 1963 získal zlato ve víceboji na MS v rychlobruslení, které se konalo v japonské Karuizawě.

Rok nato opanoval i olympijský závod na 10 tisíc metrů v Innsbrucku a pověsil si na krk zlatou medaili. Sbírku cenný kovů ještě rozšířil v roce 1996, kdy na světovém šampionátu na domácí půdě v Göteborgu vybojoval ve víceboji bronz. 

Díky svým úspěchům i několika světovým rekordům se těšil takové popularitě, že ho Švédové zvolili v roce 1963 nejpopulárnější osobností země. V anketě předčil i tehdejšího krále Gustava VI. Adolfa. 

Související obsah

​V posledních letech prý válčil s rakovinou prostaty. Jak informovalo ESPN, jeho manželka Marianne oznámila ve středu médiím, že světoznámý rychlobruslař své nemoci v noci z úterý na středu v devětasedmdesáti letech podlehl. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události