Další sporty

Český olympionik vyměnil lyže za motorový surf, prkno stojí jako auto

Tomáše Krause lidé znají hlavně z akrobatického lyžování. Ve skikrosu patnáctkrát ovládl závod Světového poháru, dvakrát se stal světovým šampionem a dvakrát se zúčastnil zimních olympijských her. Po konci lyžařské kariéry ale propadl úplně jinému sportu – jetsurfingu. Jízdě na speciálním prkně s motorem z dílny českých inženýrů, na kterém lze brázdit hladiny stejně jako na surfu. "U závodních modelů je rychlost až 60 km/h," prozradil Kraus. Pád a srážka s vodní hladinou je však "celkem v pohodě."

Tomáši, co to vlastně jetsurfing je a odkud se vzal?
Jetsurf je motorové prkno. Prkno podobné windsurfovému nebo surfovému prknu, ale k pohonu se nepoužívá vlna nebo vítr, ale motor uvnitř prkna. Vzal se z Brna, kde se kluci snažili najít řešení na naše podmínky, ale rozmohlo se to i na moři. Jetsurf je dnes lídr v tomto byznysu.

Takže je to český vynález?
Je to český produkt. Jsou značky, které to kopírují, ale nedosahují těch kvalit jako Jetsurf. Ve světě je dost rozšířený (český produkt), protože na moři se chová fantasticky.

Existují i jiné pohony než benzínový motor?
My v Třebouticích jezdíme hlavně na motorových. Dělají se ale i elektrické. Rozdíl je velmi malý – trochu ve váze, elektrický je trochu těžší a v opakovaném jezdění. Na benzínu člověk jen doleje a jede dál, u elektrického si musí chvíli počkat na dobití.

Jaký má prkno výkon?

Výkon je dostatečný (úsměv). Rychlost je u závodních modelů až 60 km/h.

Zdroj: Mediafax

Co byste poradil někomu, kdo na prkno stoupne poprvé?
Rad je několik. Nejdůležitější ale je jít do toho a zažít pocit té jízdy na řece nebo klidné hladině. Když to jednomu začne jít, tak zamířit mezi bójky, a pokud je někdo pokročilý, tak zkusit závody.

Poprvé se postavit je docela obtížné, mají výhodu ti, co jezdí třeba na snowboardu?
Určitě lidé, co jezdí na snowboardu, wakeboardu i na lyžích, mají výhodu. Ale hodně pomáhá průprava z motorek, protože ovládání plynu je velmi podobné a je potřeba odstínit ovládání plynu od zbytku plynu.

Jak jste se k jetsurfingu vlastně dostal vy?
Já jsem náruživý windsurfař a jak říkám, ty podmínky v Čechách nejsou bůh ví jaké. Tak jsem hledal alternativu, a když jsem viděl jetsurf, hned jsem to šel zkusit. Po několika návštěvách jsem zjistil, že je to moje další disciplína.

Jezdí se v helmě a vestě, často se padá. Jak moc to bolí, když jezdec spadne?
Náraz o hladinu je celkem v pohodě, ale když jezdí víc lidí najednou, tak je určitě dobré mít helmu a vestu. U nás je to povinnost, takže to nikdo neřeší.

Související obsah

Kde se dá na jetsurfu jezdit?
Já to mám nejradši u nás v Třebouticích u Litoměřic, potom jsou ještě dvě oficiální plochy s bójkami – Valtice a Hradec Králové.

A na kolik takové prkno vyjde?
Na všech plochách jsou akademie, člověk si půjčí prkno a dostane instruktáž od instruktora. Když ho to potom začne bavit a chce si koupit vlastní prkno, tak to vyjde jako středně vybavená Fabia. To znamená nějakých 250 až 300 tisíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události