Motorsport

Světem hýbou slova bývalého mistra F1. Hamiltona nazval obdobou slova na "N"

Světem hýbou slova bývalého mistra F1. Hamiltona nazval obdobou slova na "N"
Zdroj: profimedia.cz

Svět formule 1 rozhýbal rozhovor z listopadu minulého roku s Nelsonem Piquetem. Trojnásobný mistr formule 1 (1981, 1983 a 1987) při komentáři kolize mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem na loňské Velké ceně Británie nazval hvězdu Mercedesu rasistickým termínem.

Hamilton se při úvodním kole v Silverstonu dostal v zatáčce do kolize se svým největším rivalem, když mu najel do vnitřní stopy. Verstappenův vůz po kontaktu naboural do zdi, zatímco Hamilton i přes inkasovanou penalizaci závod dokončil, navíc na prvním místě. Incident v brazilském podcastu s novinářem Ricardem Oliveirou okomentoval Nelson Piquet, jehož dcera chodí shodou okolností s Verstappenem, a jeho slova pořádně rozvířila vody.

Hamiltona dvakrát nazval slangovým výrazem "neguinho", zdrobnělinou slova "nego". Výraz je brazilskou obdobou slova "ne*r". Při komunikaci s cizí osobou je stejně jako anglické slovo silně nevhodné a má rasový podtext. 

Trojnásobný pilot formule 1 Nelson Piquet Zdroj: profimedia.cz

​"Ten "***" tam špatně vjel a zabránil druhému jezdci. Ten "***" do zatáčky najel špatně, protože neumí zatáčet. Je to ostrá, rychlá zatáčka a není tam prostor pro dvě auta. Bylo to špinavé. Měl štěstí, že skončilo jen jedno auto," je volný překlad slov Piqueta, která rezonují brazilskými médii a světem motorsportu.

Na Piqueta nyní reagovala F1 i FIA. "Diskriminace nebo rasismus jsou v jakékoliv formě neakceptovatelné. Lewis Hamilton je neuvěřitelný ambasador našeho sportu a zaslouží si respekt," vyjádřilo se vedení soutěže.

Následně se k incidentu vyjádřil i sám Lewis Hamilton: "Je to víc než jen jazyk. Toto archaické myšlení se musí změnit a nemá v našem sportu místo. Obdobnými výrazy jsem byl obklopen celý život. Bylo hodně času na to se poučit. Teď přišel čas jednat."

Jezdci formule 1 se o nadcházejícím víkendu na Silverstone vrátí. V čele podniku je úřadující mistr světa Max Verstappen, druhý je jeho týmový kolega Sergio Perez. Hamilton, který se letos v devíti závodech na stupně vítězů dostal jen dvakrát, a to na třetí místo, je až šestý.

Podívejte na diskutovanou kolizi Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena z minulého roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události