Další sporty

Melichová po životním turnaji: Strašně mi bušilo srdce. Teď se stává profesionálkou

Melichová po životním turnaji: Strašně mi bušilo srdce. Teď se stává profesionálkou
Jana Melichová Zdroj: Zdeněk Sluka

České golfistce Janě Melichové se v neděli ze dne na den změnil život. Do turnaje Ladies European Tour v Berouně vstupovala jako amatérka, ale dokázala jej celý vyhrát, což se v minulosti podařilo z českých golfistek jen Kláře Spilkové. Díky tomu dostala možnost se okamžitě stát profesionálkou, čehož po několikahodinovém váhání využila. V rozhovoru pro TN.cz vyprávěla o svém životním turnaji a jaké jsou její další plány do budoucna.

Stala jste se teprve druhou českou golfistkou, která vyhrála prestižní turnaj Ladies European Tour. Jaké z toho máte po dvou dnech pocity, už vám došlo, co jste dokázala?

Pomalu to vstřebávám, ale myslím si, že tím, že jsem měla spoustu starostí s vyřizováním, jsem neměla moc času si to pořádně uvědomit. Uvědomuji si ale určitě, že to je velká věc.

Říkala jste, že váš cíl před turnajem bylo skončit do dvacátého místa. V jaké fázi jste si začala připouštět, že byste to celé mohla i vyhrát?

Někdy v průběhu druhého kola. Po prvním dni, kdy jsem byla minus čtyři, jsem se snažila být nohama na zemi a moc nepřemýšlet nad umístěním. Cíle byly samozřejmě po prvním dni vyšší, ale od druhého kola jsem si už říkala, že zatlačím a pokusím se o co nejlepší výsledek.

Začátek posledního se vám vydařil, ale pak jste zahrála tři bogey (jedna rána nad par jamky) za sebou. Co se vám v tu chvíli honilo hlavou?

Já jsem po desítce byla minus 16, díky čemuž jsem byla první o čtyři rány. V tu chvíli nervy hrozně pracovaly. První bogey bylo takové nešťastné. To mě ani moc nemrzelo, protože se mi nepovedl drive (první odpal pozn. red.) a ta jamka sama o sobě je hodně těžká. Druhé bogey bylo smolné, to už mě trošičku zamrzelo. Třetí jsem v podstatě zachránila, ale to už jsem měla v sobě spoustu adrenalinu a přestřelila jsem green do husté trávy, ze které jsem se musela pak vyklepávat. Ty bogey byly způsobené tím, že jsem byla ve stresu. Je ale těžké celé kolo absolvovat jenom s pary a birdie (jedna rána pod par jamky pozn. red.), tak jsem se snažila tím nerozhodit. Tím, že to bylo ke konci, byl tlak ještě větší, protože jsem věděla, že to budu muset zase stáhnout na pár jamkách.

Související obsah

Bylo to velké drama až do konce, kdy jste bojovala o první místo s Klárou Spilkovou a Nicole Brochovou Estrupovou. Klepaly se vám na osmnácté jamce ruce více než obvykle?

Určitě. Strašně mi bušilo srdce. Po pravdě to byly velké nervy. Pomohlo mi ale, že fanoušci se mnou šli už od první jamky a od té třetí jsem si na to zvykla. Když jsem pak přicházela k osmnáctkovému greenu, kde už byla plná klubovna a všichni tam čekali, tak už jsem z toho nebyla tak nervózní, i když jsem samozřejmě věděla, že to budu muset dotáhnout do konce.

Fanoušci vám tedy pomohli?

Určitě moc. Hlavně po těch třech bogey, kdy jsem cítila, že mi lidi hrozně fandí a chtěli, abych to zvrátila. To mě vrátilo zpátky, abych ještě zatlačila a dostala se zpátky do vedení. Nervy byly velké, ale myslím si, že to jsou takové zdravé nervy a zdravý stres, které mě vyburcovaly k dobrému výsledku.

Během víkendu se i dost měnilo počasí. Který den vám to nejvíce vyhovovalo? Nedělní sluníčko, nebo když bylo předtím chladněji?

Těžko říct. Golf mě nejvíc bavil a šel v neděli. To byl zážitek, hrálo se mi fantasticky. V sobotu byl odložený start kvůli špatnému počasí, což bylo nepříjemné. Ale dařilo se mi skórovat tak dobře, že mi to vůbec nevadilo. Užila jsem si všechny tři dny a myslím, že jsem během nich neměla žádné problémy. Ale nejlepší byla asi ta neděle, kdy podmínky byly opravdu perfektní. I díky těm dešťům držely greeny (jamkoviště s nejníže střiženou trávou pozn. red.) tak dobře, že jsem mohla jít po tyči a trošičku riskovat.

Zdroj: TV Nova

​​BÝT PROFESIONÁLKOU? JEDINÉ ŘEŠENÍ

Jak jste ten úspěch oslavila?

Sešla jsem se s pár kamarády na večeři. Moc jsem slavit nemohla, protože jsem se do půlnoci musela rozhodnout, jestli pojedu tento týden na další turnaj Ladies European Tour, a do pondělní půlnoci jsem musela oznámit, jestli přijmu kartu na Ladies European Tour až do konce příští sezony a stanu se profesionálkou. Tím jsem strávila poslední dva dny.

Jak jste se rozhodla?

Rozhodla jsem se dobře (směje se). Hned po turnaji jsem řekla, že si v Německu zahraju. V pondělí jsem pak oznámila České golfové federaci a Czech PGA, že se profesionalizuji a v Německu nastoupím už jako profesionálka.

Bylo to těžké rozhodování?

Ano i ne. V podstatě to mělo jediné řešení, a to jít k profesionálům. Už jsem měla naplánovanou sezonu, chtěla jsem hrát na mistrovství Evropy jednotlivců a týmů, což jsou amatérské turnaje. V září jsem ještě chtěla na tři měsíce odletět na univerzitu do Ameriky, kde bych se připravila na Q-School, což padlo tím, že jsem dostala kartu. Musela jsem zavolat svým koučkám, že se nevrátím a půjdu touto cestou. Tohle řešení je jediné správné. Je dost možné, že kdybych přešla k profíkům až od nového roku, tak bych ztratila ten moment. Chci využít toho, jak jsem teď rozehraná.

Jako amatérka jste v Berouně neměla nárok na plnou výši odměny, což je tři čtvrtě milionu korun. Mrzí vás to hodně, nebo je pro vás momentálně důležitější sportovní úspěch?

Mám z toho smíšené pocity. Samozřejmě mě mrzí, že jsem přišla o ty prize money, protože by mě to zajistilo do konce této sezony a začátek příští. Nemusela bych se bát, že bych měla nedostatek finančních prostředků, což teď budu muset řešit. Je potřeba si sehnat sponzory. Na druhou stranu si myslím, že když jsem vyhrála takový turnaj jako amatérka, tak je to bonus. Je to o něco větší věc, než kdybych to vyhrála jako profík. Hledání sponzorů bude snazší. Mohlo by to pomoci i celému českému golfu, který by mohl více vstoupit do povědomí lidí.

Na turnaji v Berouně se hned šest českých hráček umístilo do dvacátého místa. Bylo to pro vás překvapení?

Nemůžu říct, že jsem to čekala, ale znám se s nimi už odmala a vím, že všechny jsou dobré, takže to pro mě takové překvapení nebylo. Je to skvělé, že tolik českých holek bylo na špici leaderboardu, což je obrovský úspěch pro celý golf.

CHCI SI POSTAVIT OKOLO SEBE TÝM

Jak moc myslíte, že vám změní život, když se stanete profesionálkou?

Já jsem to plánovala už dříve, chtěla jsem jít k profesionálům tak jako tak. Nyní se mi ale věci, které jsem měla v plánu v horizontu příštích čtyř až pěti měsíců, scvrkly do pár dnů. Tolik se toho pro mě nemění, jenom se to všechno urychlilo.

Budete mít nyní čas i na jiné aktivity, než je golf?

Celý můj volný čas se teď bude točit okolo golfu už jen proto, že to je moje zaměstnání, kterým si budu vydělávat. Přihlásila jsem se také v Praze na magisterský program, takže bych stále chtěla studovat a mít vzdělání v záloze.

Co budete studovat?

Přihlásila jsem se na dva obory, mezi kterými si musím vybrat. První je MBA a druhé je magisterské studium managementu a ekonomie.

Na turnaje zatím jezdíte bez caddieho. Plánujete to někdy do budoucna změnit, nebo vám to takto vyhovuje?

Postupem času to budu muset změnit. Nyní okolo sebe nemám žádný tým a jsem na to sama, když nepočítám podporu z České golfové federace. Pokud ale přijdou další úspěchy, tak bych nějaký tým okolo sebe vybudovat chtěla, abych měla třeba kondičního trenéra. Nyní se řídím podle kondičního programu, který mi dali v Americe. Určitě bych chtěla mít lidi okolo sebe jako třeba Sára Kousková, která má Jakuba Mejzlíka, jenž jí zařizuje spoustu věcí. Ona se pak může soustředit jenom na golf.

Jaké máte cíle do konce sezony?

Tím, že se mi to teď všechno změnilo, žádné cíle zatím nemám. S Ladies European Tour nyní musím vykomunikovat, na jaké turnaje mám nárok. Nevím, jestli se dostanu i na nějaké Majory, což jsou největší turnaje. Díky tomu, že dostanu kartu i na příští sezonu, se teď nemusím stresovat získáváním bodů, protože pro mě bude zásadní až příští rok, kdy budu muset hrát dobře, abych sbírala body a zajistila si status profesionálky na sezonu 2024. Nyní se chci sblížit s novým prostředím a doufám, že se mi podaří se uvolnit a hrát golf s trochu čistější hlavou.

Po statusu profesionálky by další metou mohla být prestižní LPGA Tour, kterou nyní hraje Klára Spilková. Bavila jste se o tom s ní?

Ještě jsem se o tom s ní nebavila, ale cesta do LPGA je strašně náročná. Možností, jak se tam dostat, je více. Buďto hrát Q-School v Americe, nebo se kvalifikovat přes Ladies European Tour. Teď se chci ale soustředit na turnaje v Ladies European Tour. Teď budu mít čas si to všechno srovnat, zorganizovat, protože jsem k profíkům přešla ze dne na den a musím vymyslet, jak to naplánuji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události