Další sporty

Historický úspěch na MS! Čeští bowleři porazili USA a vezou první zlato

Český sportovní bowling slaví historicky první zlatou medaili z MS. Čeští hráči do 21 let Tomáš Liebich, Lukáš Jelínek, Matěj Vojkovský a Daniel Seidl sice na mistrovství světa kadetů ve švédském Helsingborgu nepatřili k favoritům, ale díky souhře celého týmu ovládli turnaj týmů.

Soutěž se hrála tzv. baker systémem, kdy se hráči ve hře střídají po jednom framu. Kvalifikace byla velice náročná a vyrovnaná. Naši reprezentanti si s tím ale poradili a postoupili mezi šestnáctku nejlepších. Po odehraných sedmi utkáních ve skupině Češi dělili druhé postupové místo se silným týmem Singapuru, se kterým svedli přímý souboj o semifinále.

"Závěrečný zápas play-off o to, kdo bude mít medaili, jsme se Singapurem i přes nedohoz ve druhém framu zvládli jako největší profíci," komentoval hru svých svěřenců reprezentační trenér Jan Spáčil. Po semifinále se Saúdskou Arábií, které Češi ovládli 2:0 na zápasy, následovalo finále s favority z USA.

Český bowler Lukáš Jelínek v akci Zdroj: se svolením pekeroth_photography

​Po dvou hrách byl stav 1:1. Třetí rozhodující hru naši hráči ale odehráli ve velkém stylu, udrželi pevné nervy a po napínavém boji zvítězili v poměru 268:259. Frame uzavřel posledním hodem Lukáš Jelínek a v týmu propukla radost z historického úspěchu. Video rozhodující partie najdete pod titulkem článku.

"Nejen samotný světový mistrovský titul, ale i způsob, jakým k němu naši hráči došli. Ve finále se superfavoritem mistrovství, týmem USA, svedli bitvu, která patřila k tomu nejlepšímu, co bylo na šampionátu k vidění. Chci také ocenit týmovost, kluci předvedli, jak má vypadat kolektivní výkon, společně prostě nebyli k zastavení! Uplynulé roky ukázaly, že český bowling si již vybudoval v Evropě výborný zvuk, ale tento šampionát ukázal celému světu, že se s námi musí do budoucna počítat i na světových soutěžích," zhodnotil historický úspěch prezident České bowlingové asociace Karel Vodička. 

Související obsah

TN.cz/ Česká bowlingová asociace
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události