Hokej

Zemřel dvojnásobný vítěz Stanley Cupu a hrdina finále play-off v roce 1967

Zemřel dvojnásobný vítěz Stanley Cupu a hrdina finále play-off v roce 1967
Jim Pappin Zdroj: Toronto Maple Leafs

Hokejový svět zasáhla další smutná událost. Ve věku 82 let zemřel dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Jim Pappin, který obě trofeje vyhrál v Torontu. Nejvíce sezon ale strávil v Chicagu Blackhawks. Celkem v nejslavnější lize světa nastoupil do 767 zápasů, ve kterých vstřelil 278 gólů a přidal 295 asistencí.

Nejlepším obdobím Pappinovy kariéry bylo finále play-off v roce 1967 proti Montrealu. Kanadský útočník v té sérii vstřelil čtyři góly a na dalších šest přihrál, díky čemuž se stal nejproduktivnějším hráčem finále. Svým gólem navíc rozhodl šestý zápas, kterým Javorové listy stvrdily zisk Stanley Cupu. Bylo to podruhé, kdy Pappin zvedl nejslavnější hokejový pohár nad hlavu. Poprvé to dokázal o tři roky dříve, taktéž v dresu Toronta.

V roce 1968 Pappin přestoupil do Chicaga, kde odehrál sedm sezon. Z hlediska individuálních statistik se mu v dresu Blackhawks povedla sezona 1972/73, kdy v 76 zápasech posbíral 92 bodů za 41 gólů a 51 asistencí. Dvakrát byl blízko Stanley Cupu i v tomto klubu, ale pokaždé neuspěl ve finále i přes to, že jeho tým v základní části kraloval. 

Profesionální hráčskou kariéru uzavřel v roce 1984 a poté se stal skautem Chicaga Blackhawks. O sedm let později oddělení skautingu dokonce šéfoval. Stejnou funkci si pak vyzkoušel i v St. Louis Blues, kde ale vydržel pouze jednu sezonu. Následovala čtrnáctiletá pauza od hokeje, načež se v roce 2011 nechal zlákat Anaheimem, aby vykonával opět roli skauta, což mu vydrželo až do roku 2019.

V noci ze středy na čtvrtek oznámilo Toronto na sociálních sítích, že jejich bývalý hráč, který strávil v klubu pět sezon, v 82 letech zemřel. "Jsme hluboce zarmouceni, že nás opustil Jim Pappin. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou a kamarády," zní v oficiálním sdělení kanadského hokejového klubu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události