Češi porazili Bosnu a Hercegovinu o 12 bodů. Postup zatím těsně uniká

Basketbalista Tomáš Satoranský Zdroj: MATSUO.K / AFLO SPORT / Profimedia.cz

Čeští basketbalisté mají za sebou pátý duel kvalifikace o mistrovství světa. V Pardubicích přivítali Bosnu a Hercegovinu. K postupu do další fáze kvalifikace ji potřebovali porazit o 14 bodů a doufat ve výhru Litvy nad Bulharskem. Druhá podmínka byla splněná, ale Češi nakonec zvítězili "pouze" o 12 bodů 93:81.

Český výběr do zápasu s Bosnou a Hercegovinou uzavíral skupinu B s pouhou jednou výhrou. Nicméně na druhou Bosnu si tým věřil. Od úvodního rozskoku byl tým Ronena Ginzburga, ve kterém se opět objevil Tomáš Satoranský, výrazně lepším týmem. A po prvních deseti minutách Češi vedli 24:17.

Ve druhé čtvrtině domácí výběr, který hnali i skvělí fanoušci, ještě stupňoval svůj výkon a po poločase Češi vedli už o 15 bodů 51:36. I ve třetí části hráli domácí basketbalisté výborně a náskok si udržovali. Maximální trhák domácích byl 17 bodů a vše vypadalo, že je na dobré cestě k postupu. Navíc Čechům pomohla výhra Litvy nad Bulharskem.

​Jenže v poslední desetiminutovce domácím trochu docházel dech, a to především v závěru. Čtyřicet sekund před koncem hosté snížili na devět bodů, ale Vojtěch Hruban trefil trojku. V závěru Tomáš Satoranský ztratil míč, následně ho získal zpět a s klaksonem vystřelil. Jeho střelu ale zastavila obroučka. Češi tak vyhráli 93:81 a o postup do další fáze kvalifikace musí vyhrát 4. července na palubovce Litvy, případně doufat ve výhru Bulharska právě nad Bosnou.

Česko – Bosna a Hercegovina 93:81 (24:17, 27:19, 19:22, 23:23)
Nejvíce bodů: O. Balvín (19), J. Bohačík (16)