Hokej

Dominance Slafkovského a Nemce v draftu. Navázali na Ovečkina s Malkinem

Dominance Slafkovského a Nemce v draftu. Navázali na Ovečkina s Malkinem
Simon Nemec, Juraj Slafkovský a Filip Mešár v dresech svých nových klubů. | Zdroj: Profimedia

Poprvé od roku 2004 se stalo, aby první dvě místa vstupního draftu NHL obsadili hokejisté z jedné evropské země. Tehdy se to podařilo Alexanderu Ovečkinovi s Jevgenijem Malkinem z Ruska. Poté dlouhých 17 let nic. Změnit to dokázali slovenští hokejisté Juraj Slafkovský a Šimon Nemec, kteří budou od nové sezony oblékat dres Montrealu Canadiens, respektive New Jersey Devils.

Je to trochu symbolické. Šimon Nemec a Juraj Slafkovský dokázali navázat na úspěch Ovečkina s Malkinem z roku 2004. Tehdy bylo oběma slovenským hokejistům jen několik měsíců, když si Washington Capitals a Pittsburgh Penguins vybrali hráče ruské národnosti, kteří se prakticky záhy stali jedněmi z největších hvězd z celé NHL. 

Ke své první sezoně v dresu Capitals nastoupil Ovečkin až rok po draftu, jelikož byla tou dobou výluka NHL. Hned první ročník se tehdy 20letému mladíkovi povedl fenomenálně. V 81 zápasech vstřelil 52 gólů a na dalších 54 přihrál. Dostal se tak přes magickou stobodovou hranici, což poté během kariéry dokázal ještě třikrát mezi lety 2007 a 2010. Stal se tak naprostým fenoménem nejslavnější hokejové ligy se světa. Se 780 vstřelenými brankami mu patří historicky třetí místo v tabulce kanonýrů – v březnu letošního roku překonal i Jaromíra Jágra. 

Související obsah

​​​Jevgenij Malkin udělal taktéž velmi úspěšnou kariéru v NHL. Dres Pittsburghu Penguins oblékl dva roky po draftu kvůli sporu mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). Ve své první sezoně za Tučňáky odehrál 78 zápasů, ve kterých si připsal 85 kanadských bodů za 33 gólů a 52 asistencí. Více než sto bodů v jedné sezoně se mu podařilo nasbírat celkem třikrát a jeho kariérním maximem bylo 113 bodů v sezoně 2008/2009. Během své hráčské kariéry vyhrál třikrát Stanley Cup a sedmkrát si zahrál v All Star Game.

Od zmiňovaného roku 2004 byla jednička a dvojka z jedné země pouze šestkrát. Ve čtyřech případech to byli Kanaďané, jednou (v roce 2007) Američané (Patrick Kane a James van Riemsdyk) a konečně v roce 2022 slovenští hokejisté Juraj Slafkovský a Šimon Nemec. Pro slovenský hokej je to o to větší úspěch, jelikož jedničku draftu neměl dosud nikdy v historii. Zajímavostí také je, že v první desítce letošního výběru nenajdeme ani jednoho Švéda nebo Fina. Nejlépe umístěným je na 15. pozici pravý útočník Jonathan Lekkerimaki ze Švédska. Nejvýše umístěným Finem se stal Joakim Kemell, kterého si vybrali jako 17. v pořadí. 

Jedničkou draftu se stal Juraj Slafkovský:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události