Skvělý výkon Schleckova nástupce. Další etapu Tour vyhrál Lucemburčan Jungels

Vítěz 9. etapy Tour de France Bob Jungels. | Zdroj: Profimedia.cz

Cyklistická Tour de France měla na programu 9. etapu, kterou opanoval lucemburský jezdec Bob Jungels, jenž navázal na svého krajana Andyho Schlecka. Takřka 200kilometrovou trať zvládl projet s druhým nejlepším časem Jonathan Castroviejo. Jako třetí protnul cílovou pásku Carlos Verona. V cílové rovince ještě poté svedli souboj o umístění vedoucí závodníci Tadej Pogačar a druhý Jonas Vingegaard. Uspěl slovinský držitel žlutého trikotu, který ho i v této etapě uhájil.

Devátá etapa Tour o délce 193 kilometrů odstartovala v Aigle a jejím cílem bylo město Chatel les Portes du Soleil. Už na začátku se několik jezdců snažilo ujet hlavnímu pelotonu, ten však dlouho nikoho nenechal uprchnout. Po 22 kilometrech závod skončil pro Tonyho Gallopina, který na kruhovém objezdu upadl.

Kromě něj spadl také Michael Woods, s roztrženým trikotem a odřenými zády ale pokračoval dál. Postupně se od balíku oddělila skupina 15 cyklistů, která si postupně vypracovala 25vteřinový náskok. Od pelotonu se odtrhla ještě druhá skupina v čele s van Aertem, jež začala stíhat tu první. Tu také dotáhla a vítěz 8. etapy získal 20 bodů za sprinterskou prémii.

Sto kilometrů před cílem měla vedoucí skupinka náskok na peloton už tři minuty, který postupně navýšila na dalších 15 vteřin. V následném stoupání na Col de Moses byl nejrychlejší Pierre Latour, jenž ukázal skvělý nástup a ujel svým pronásledovatelům. Díky tomu získal i prémii.

Poté závodníky čekal další výstup, tentokrát na Col de la Croix. Tři kilometry před vrcholem se pokusil ujet všem ostatním Latour, ale únik se mu nepovedl. O dalších 500 metrů později nastoupil Jungels, jenž mezi sebou a ostatními vytvořil 25vteřinovou propast. Před vrcholem se však kolem něj přehnal Simon Geschke a vrchařskou prémii urval pro sebe.

12 kilometrů před cílem přišel vrchol Pas de Morgins, do stoupání jezdci dojeli ve vysokém tempu a nejlépe si vedl Jungels, který si udržoval 27vteřinový náskok. ​Stejný jezdec vyrazil jako první i do posledních kilometrů a zcela osamocený si dojel pro triumf. Na druhém místě dojel Castroviejo, třetí dorazil do cíle Verona. Pogačar a Vingegaard svedli bitvu o pátou příčku. Vyhrál Pogačar, jenž nadále vede pořadí Tour, na Dána má náskok 39 vteřin.