Naděje umírá poslední: Olympijské vítězství uznáno po 110 letech

Sportovní univerzál Jim Thorpe | Zdroj: Profimedia

Kauza olympijského vítěze Jima Thorpea je oficiálně uzavřena. Sportovec, který pod pěti kruhy vyhrál dvě zlaté medaile a následně o ně byl připraven, se konečně dočkal spravedlnosti. Bohužel je téměř 70 let po smrti, vyznamenání však dává čest jeho památce.

Američan byl zvolen nejlepším sportovcem první poloviny 20. století. Ve Stockholmu 1912 vyhrál olympijské zlato v pětiboji a desetiboji. Proč byl ale takový fenomén o úspěchy obrán?

Dříve museli olympijští atleti nosit status amatérů. Pro profesionály nebylo místo. Talentovaný univerzál hrál v roce 1910 jednu z nižších baseballových lig v USA a za každé utkání dostával odměnu ve výši dvou amerických dolarů. Po zjištění tohoto faktu byl Amatérským atletickým svazem Spojených států zbaven statusu amatéra a byly mu odebrány dva olympijské tituly.

Rozhodnutí bylo kontroverzní hlavně pro indiánské komunity. Thorpe byl totiž prvním domorodým Američanem, který dosáhl na zlatou medaili. "Je to velmi výjimečná a jedinečná situace, která byla vyřešena mimořádným gestem fairplay ze strany národních olympijských výborů," uvedl prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach podle espn.com.

"Jsme vděční, že tato nespravedlnost byla po 110 letech uvedena na pravou míru a nebude už žádný zmatek o jednom z nejpozoruhodnějších sportovců historie," uvedla Nedra Darling, spoluzakladatelka Bright Path Strong, skupiny vytvořené za účelem návratu medailí.

​Vítězství bylo Thorpeovi přisouzeno již v roce 1982, ale tehdy byl vyhlášen jako společný vítěz s Hugem Wieslanderem (desetiboj) a Ferdinandem Biem (pětiboj). Nyní byl vyhlášen jako jediný vítěz obou závodů.

Jim Thorpe je pro indiánskou komunitu hrdina, tuto zem reprezentoval ještě před tím, než domorodé Američany uznala za právoplatné občany. Odebrání medailí vzal s klidem, pokorou a pochopením, i přestože se cítil i ublíženě. Verdikt uznání jakožto jediného vítěze vyšel přesně na 110. výročí jeho výher. Po olympijských triumfech hrál Thorpe baseball v MLB a americký fotbal v NFL.