Další sporty

Přízrak americké atletiky. 18letý mladík stíhá legendárního Bolta

Přízrak americké atletiky. 18letý mladík stíhá legendárního Bolta
Britský běžec Erriyon Knighton | Zdroj: Profimedia.cz

Erriyon Knighton, jméno, o kterém ještě hodně uslyšíte. Osmnáctiletý sprinter je na dvoustovce pozadu o pouhé tři desetiny sekundy za světovým rekordem. S časem 19,49 je tento teenager čtvrtým nejrychlejším běžcem disciplíny historie a spousta odborníků mu predikuje velkou budoucnost.

Srovnáme-li talentovaného mladíka z Floridy s Boltem, zjistíme, že jsou si dost podobní. Dva téměř dvoumetroví sympaťáci, kteří mají rádi humor. Jamajčan je vyšší pouze o čtyři centimetry. Tento výškový aspekt mnoho lidí posuzovalo jako výhodu oproti ostatním. Nyní je na scéně někdo, komu ale problém nedělá.

Knighton je možná o krok napřed. Osmnáctiletého Bolta by na dvoustovce předběhl levou zadní. V kategorii do 18 let drží světový rekord s hodnotou 19,84 sekundy. Tímto časem překonal i samotného Jamajčana a jako první muž do osmnácti let zaběhl dvě stě metrů pod 20 sekund. V dubnu letošního roku vylepšil světový rekord juniorů na neuvěřitelnou metu 19,49 sekundy.

Související obsah

Jen tři muži běželi rychleji než on. Usain Bolt, Yohan Blake a Michael Johnson, přičemž u svých legendárních pokusů byli už všichni ostřílení a zkušení borci. Sen? Ne, realita. Tenhle kluk z Tampy je vážně tady a míří vysoko.

Profesionálními sprintery se stane jen hrstka vyvolených jedinců a Knighton se mezi toto procento nejlepších dostal už v 16. letech. Na olympijských hrách v Tokiu se stal nejmladším dráhovým reprezentantem USA historie a hned při první účasti se dostal až do finále, kde nakonec obsadil čtvrté místo.

Nedávno kariéru ukončila jedna z nejlepších českých běžkyň Zuzana Hejnová:

TN.cz, Michal Krobot
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události