Další sporty

Kouzelnický sport Harryho Pottera se kvůli výrokům Rowlingové přejmenuje

Kouzelnický sport Harryho Pottera se kvůli výrokům Rowlingové přejmenuje
Harry Potter chytil zlatonku – snímek z filmu Harry Potter a Kámen mudrců (2001) | Zdroj: profimedia.cz

Hru z fiktivního světa Harryho Pottera quidditch, česky famfrpál, čeká radikální změna. Famfrpálové organizace se totiž rozhodly kouzelnický sport kvůli televizním právům a výrokům autorky přejmenovat.

Čtrnáct hráčů na košťatech, dva potlouky, jeden camrál a jedna zlatonka, to vše je potřeba ke hře quidditch z knih Harryho Pottera od autorky J. K. Rowlingové. Hra se bude nově v reálném světě nazývat quadball.

Změnu potvrdila už i Mezinárodní famfrpálová asociace (International Quidditch Association, později International Quadball Association). A přejmenují se i americké ligy na Major League Quadball a US Quadball. Nový název je inspirován počtem míčů (4), se kterými se hra hraje.

Související obsah

​Hra si z fiktivního světa kouzelníků našla cestu i do reálného světa, samozřejmě v upravené podobě (hráči nelétají na košťatech, ale běhají s tyčí mezi nohama). A její obliba roste. "Za méně než 20 let se ze sportu pro pár tuctů studentů stal globální fenomén s tisíci hráči, poloprofesionálními ligami a mezinárodními turnaji," vysvětlila Mary Kimballová pro list The Guardian.

Za změnou pojmenování hry stojí dva důvody. Dva hlavní famfrpálové orgány US Quidditch a Major League Quidditch už v prosinci avizovaly, že chystají změnu jména, aby mohly usilovat o sponzory a možnost televizních přenosů. Tomu stála v cestě autorská práva na oficiální název, která vlastní filmová společnost Warner Bros. V úterý však Mezinárodní famfrpálová asociace (IQA) za důvod uvedla i dřívější homofobní výroky autorky J. K. Rowlingové, od kterých by se změnou jména chtěla distancovat.

Česká asociace famfrpálu na sociálních sítích po změně reagovala, že v české kotlině zůstává z knih přeložený název famfrpál. V České republice je v současné době šest oficiálních týmů – Žatecké zlatonky, Budweis Bigfoots, Occamy Olomouc, Phoenixes Plzeň, Prague Pegasus a úřadující mistr Brno Banshees.

Bronzová socha z prvního famfrpálového zápasu Harryho Pottera je k vidění na filmové stezce v Londýně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události