Čeští mladíci vstoupili do Hlinka Gretzky Cupu vítězně. Finy zlomili v nájezdech

Radost českých hráčů v utkání s Finskem Zdroj: Erica Perreaux / hockeycanada Images

V kanadském Red Deer se rozehrál prestižní turnaj Hlinka Gretzky Cup, který je považován jako takové neoficiální mistrovství světa hráčů do osmnácti let. Češi začínali proti Finsku, nad kterým vedli již 2:0, ale Seveřané otočili. Nakonec se ale šlo do nájezdů, kde rozhodl talentovaný Eduard Šalé.

Český tým začal vyloučením již ve druhé minutě, ale to nakonec bylo výhodné. Jakub Štancl totiž ujel a po bekhendové kličce poslal národní tým do osmnácti let do jednobrankového vedení. Následně měly šance oba celky, ale gólem skončila až akce těsně před polovinou duelu.

Ve 29. minutě si totiž najel na pravý kruh Adam Židlický, který dal dělovkou ke vzdálenější tyčce vzpomenout na svého otce Marka. Pro tým trenéra Petra to v ten moment vypadalo velmi dobře, ale ještě přišlo velké drama. V závěru druhé části totiž zakončením v přesilové hry snížil Kasper Halttunen.

A na startu třetí třetiny bylo již vyrovnáno, trefil se Kalle Kangas. V první minutě druhé polovině třetí periody pak přišla branka, která znamenala obrat ve skóre. V předbrankovém prostoru se prosadil Joona Saarelainen. Za pět minut dvanáct vyrovnal druhým gólem v utkání Jakub Štancl.

Duel nakonec dospěl do nájezdů, kde Csadi v první sérii neuspěl, ale Finové Halttunen a Kiskinen jej v tom nenechali. V páté sérii tak mohl rozhodnout Jakub Štancl, který by si připsal hattrick, ale střelou mezi betony se neprosadil. To mu ale nemuselo moc vadit, v další sérii o dvou bodech pro Čechy rozhodl Eduard Šalé.

Hlinka Gretzky Cup:

Česko – Finsko 4:3sn. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 3. Štancl (Šprynar), 29. Židlický (Petr), 60. Štancl (Matějíček, Kočí), rozh. náj. Šalé – 37. Halttunen (Kiviharju, Pohjalainen), 42. K. Kangas (Hynninen), 51. Saarelainen (Kumpulainen, Muhonen)