Hokej

Kojoti jako rarita NHL, nová aréna Arizony atakuje rekordy

Kojoti jako rarita NHL, nová aréna Arizony atakuje rekordy
Zdroj: Profimedia

Dlouholetý tým NHL Arizona Coyotes definitivně mění působiště. Především kvůli finanční situaci vedení města s Kojoty neprodloužilo nájemní smlouvu. V letošní sezoně má americký tým nový domov, ze kterého ovšem nejsou všichni úplně nadšení. Stadion v Tempe má totiž čtvrtou nejmenší kapacitu v historii ligy.

Arizona patřila každý rok mezi nejméně navštěvované týmy NHL. Průměr diváků na zápas byl přibližně 14 tisíc. Město si tak spočítalo, že v Gila River Areně se vyplatí jiné využití stadionu.

Kojoti už od letošní sezony budou obývat Multi-Purpose Arenu, která ovšem pojme pouhých 5 000 fanoušků. To je oproti té minulé o 12 000 sedadel méně. Zároveň se mužstvo bude o místo dělit s tamním univerzitním týmem.

Nový stadion je pro nejslavnější hokejovou ligu rarita. Ze současných hokejových klubů měl menší kapacitu pouze Montreal Canadiens v letech 1908–1919, když hrál ve stánku Jubilee Arena s kapacitou 3 000 míst. To bylo i na tehdejší poměry opravdu málo.

Na tomto stadionu budou hrát Coyotes NHL:

V historii měly ještě dva týmy menší prostory. Byl to celek Hamilton Tigers (4 500) a Philadephia Quakers (4 000). Oba kluby ale po pár letech existence zanikly a jejich éra se mapuje do první poloviny 20. století.

V novodobých dějinách se tak americký klub řadí na čelo nejmenších hokejových arén NHL. Zbytek současných klubů hraje na stadionech s kapacitou 15 321 (Winnipeg) – 21 105 diváků (Montreal).

Související obsah

​Opačný extrém statistik jsou zápasy NHL, kde proti sobě nastupují týmy pod širým nebem. Tato prestižní událost se odehrává přibližně dvakrát ročně, a proto je velmi oblíbená. Na utkání v roce 2014 mezi Torontem a Detroitem přišlo na Michigan Stadium, kde se obvykle hraje americký fotbal, neskutečných 105 491 diváků.

Podívejte se, jaké plány má Arizona do budoucna:

TN.cz, Michal Krobot
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události