Senzace na juniorském MS! Češi porazili favorizované USA a jsou v semifinále

Radost českých hokejistů po vstřelené brance Zdroj: Profimedia

Tak tohle čekal málokdo. Na českou juniorskou reprezentaci čekal ve čtvrtfinále mistrovství světa jeden z největších favoritů – výběr USA. Jenže výběr Radima Rulíka se našlapaného kádru nezalekl a po dobrém výkonu svého soka skolil 4:2 a zahraje si o medaile. V semifinále je čeká v pátek od 22 hodin Kanada.

Američané vstoupili do zápasu hodně aktivně a už ve druhé minutě netrefil poloprázdnou branku James. Následně se dostali do šance také Češi, ale Kosovu dorážku Mbereko vyrazil. Ještě blíže úvodní brance byl Urban, jenže z dobré pozice trefil pouze tyč. Do vedení tak šel výběr USA a nutno říct, že Češi měli velkou smůlu. Puk se odrazil nečekaně od zadního mantinelu před branku, kde už si poradil Logan Cooley.

Ještě v první části ale tým pod vedením Radima Rulíka vyrovnal. Jan Myšák naprosto skvěle do protipohybu gólmana tečoval Ticháčkovu střelu. Česko zlepšovalo svůj výkon a do vedení ho mohl poslat po změně stran Kulich, ale Mbereko předvedl parádní zákrok lapačkou. Následně přišla příležitost i na opačné straně kluziště. Před Suchánkem se objevil Berard, ale český gólman se na brankovišti skvěle roztáhl a amerického útočníka vychytal.

Ve 28. minutě tak šli do vedení Češi. Z pravého kruhu se nádherně trefil Petr Hauser. A v polovině zápasu bylo na české střídačce ještě veseleji. Matyáš Šapovaliv dostal přihrávku do tandemu a i s trochou štěstí prostřelil amerického gólmana. Češi měli v poslední části možnost pětiminutové přesilovky, kterou ale přerušilo Svozilovo hákování.

​Tentýž hráč navíc dostal o pár minut později trest do konce zápasu a Američané snížili na rozdíl jediného gólu. Před brankou byl nejdůraznější Carter Mazur a bylo to 2:3. Dvě minuty před koncem to USA zkusily bez brankáře, ale všem ujel Jiří Kulich, který trefil odkrytou klec a bylo to 4:2. Čeští juniorští reprezentanti tak porazili obrovského favorita a zahrají si semifinále mistrovství světa, ve kterém vyzvou v pátek od 22 hodin Kanadu.

O medaili si tak český juniorský výběr zahraje po čtyřech letech. Naposledy se tak stalo v roce 2018 v Buffalu pod vedením Filipa Pešána. Poslední cenný kov se ale datuje až do roku 2005, kdy skončili Češi na třetím místě. Mimochodem, v kategorii do dvaceti let porazilo Česko výběr USA poprvé od roku 2011.

USA – Česko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Cooley (Coronato, Knies), 52. Mazur (Slaggert, Duran) – 18. Myšák (Ticháček, Kulich), 28. Hauser (Ivan, Jiříček), 31. Šapovaliv (Kulich, Hamara), 59. Kulich.

Sestava Česka: Suchánek – Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Čech, Hamara, Š. Němec – Myšák, Šapovaliv, Kulich – Urban, Gut, Szturc – Kos, Menšík, Ryšavý – Měchura, Ivan, Hauser – Herčík.

Podívejte se na neuvěřitelnou radost českých hokejistů po postupu do semifinále: