Českým hokejistům zbyly oči pro pláč, na MS končí čtvrtí. Vyhrála Kanada

David Jiříček v zápase o bronz proti Švédsku. | Zdroj: Profimedia.cz

Čeští hokejoví reprezentanti do dvaceti let skončili na MS juniorů v kanadském Edmontonu na nepopulární čtvrté příčce. O jejich umístění rozhodla bitva o třetí místo, v níž svěřenci trenéra Rulíka sice bojovali ze všech sil, nakonec však padli se Švédy 1:3 a vrací se domů bez medaile. Zlato získala Kanada, která porazila Finsko 3:2 po prodloužení.

Duel o bronz odstartovali lépe Švédové. Už ve 2. minutě totiž po Lysellově střele z levého kruhu zazvonila horní tyčka.

O chvíli později vypálil z mezikruží Andrea a jeho projektil rovněž orazítkoval brankovou konstrukci. V čase 14:22 už se hráči Tre Kronor dočkali úvodní trefy. Fabian Lysell přetlačil beka Ticháčka, projel po pravé straně kluziště, objel Suchánkovou klec a zasunul kotouč za brankovou čáru.

Ve druhé třetině začali vystrkovat drápky také čeští hráči. Zkraje 23. minuty ujeli do přečíslení tři na dva, Szturc nabil mezi kruhy Gutovi, a ten vystřelil. Wallstedt ale zasáhl pomocí lapačky. Krátce po polovině základní hrací doby mohl potrestat švédskou chybu v rozehrávce Petr Hauser, tváří v tvář švédskému brankáři ale neuspěl.

V čase 33:30 česká střídačka vyskočila na nohy. Při přesilovce napřáhl na modré David Jiříček a kotouč zapadl za Wallstedtova záda. O necelé dvě minuty později však přišel rychlý kontr. Ihned po vhazování si Rosén vybruslil na osu hřiště a zacílil přesně do horního růžku české klece.

Na druhé straně se ocitl ve velké šanci Jakub Kos, jeho dobré ráně však v cestě do sítě zabránila tyčka. Do závěrečné periody vtrhli svěřenci trenéra Rulíka plní elánu a zapsali několik dobrých příležitostí, žádná z nich ale kýženou trefou neskončila. Nepomohly ani dvě přesilovky, které si český tým zahrál.

​Hokejisté Tre Kronor a naopak v čase 56:50 zvýšili na rozdíl dvou gólů, když Wallinder prostrčil puk na rozjetého Sjödina, který z pravého kruhu zamířil ke vzdálenější tyči.

Aleš Čech mohl brzy nato znovu dostat svůj tým na dostřel jediné trefy, pálil ale pouze do tyče. V závěru to český tým zkusil v šesti bez brankáře, ani to však k brance nevedlo. Z MS v Kanadě tak přiveze nepopulární "bramborovou" medaili.

Zápas o zlato nabídl dramatickou podívanou, v níž došlo na prodloužení. V něm dotlačili fanoušci k vítězství domácí Kanadu. Vítěznou trefu zaznamenal v 64. minutě Johnson.

Výsledek zápasu o 3. místo na MS juniorů:

Švédsko - Česko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
15. Lysell (Grans, Stakkestad), 36. Rosén (Niederbach), 57. Sjödin (Wallinder) – 34. Gut (Myšák, Jiříček)

Výsledek finálového zápasu na MS juniorů:

Kanada - Finsko 3:2p (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Roy (McTavish), 21. Dufour (Zellweger, McTavish), 64. Johnson (Stankoven) – 45. Heimosalmi (Viro, Mäenpää), 51. Kemell (Niemelä, Liukas)