Fotbal

Barcelona, Arsenal či PSG. UEFA vyšetřuje kluby kvůli finančnímu fair play

Hned dvacet evropských klubů vyšetřuje Evropská fotbalová asociace (UEFA) kvůli podezření z porušení finančního fair play ze sezony 2020/2021. Mezi vyšetřovanými celky jsou například Barcelona, Inter Milán, Juventus, Arsenal nebo PSG. Některým týmům hrozí dokonce vyloučení z evropských soutěží.

Podle The Times je mezi vyšetřovanými celky hned dvacítka klubů. Mezi ty nejslavnější patří Barcelona, Inter Milán, Arsenal, Juventus, PSG, Marseille nebo AS Řím. Většině týmů, pokud by se podezření potvrdilo, hrozí pouze finanční postih. Hůř je na tom ale Barcelona a italské mančafty, kterým hrozí dokonce vyloučení z evropských pohárů.

Katalánský tým má velké problémy s dluhy, a navíc i s finančními pravidly španělské LaLigy. Nicméně Barcelona porušení finančního fair play ze strany UEFA odmítá a podle španělského deníku Marca se klub žádného postihu neobává.

Navíc Barcelona a Juventus jsou s UEFA ve sporu kvůli neúspěšnému projektu Superligy. Právě tyto dva celky a Real Madrid stále bojují o její vytvoření.

Související obsah

​Ohledně finančního fair play UEFA v dubnu schválila nová pravidla ekonomické udržitelnosti klubů. Hlavní změnou bylo zavedení pravidla omezující cenu kádru, které klubům dovolí utratit za přestupy, provize agentům a také odměnám hráčům maximálně 70 procent z klubových příjmů.

Pravidlo platí již od června, ale strop na 70 procent se bude teprve postupem času snižovat, aby týmy měly čas se změně přizpůsobit. UEFA ale umožní klubům být ve větších ztrátách. Doteď mohly být ve ztrátě 30 milionů eur (739 milionů korun). V dalších třech letech ale půjde až o 60 milionů eur (1,4 miliardy korun).

Barcelona před letošní sezonou představila nové dresy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události