Fotbal

Koeficient stoupá. Plzeň, Slavia i Slovácko ho mohou ještě vylepšit

Koeficient stoupá. Plzeň, Slavia i Slovácko ho mohou ještě vylepšit
Koše pro rozlosování Ligy mistrů. | Zdroj: Profimedia.cz

Plzeň, Slavia i Slovácko si díky úspěšně zvládnutým předkolům zahrají na podzim evropské poháry, čímž potěšili české fanoušky nejen kvůli svým úspěchům, ale také kvůli vývoji národního koeficientu. Česká republika je totiž momentálně v TOP 15. Pokud by se mezi nejlepšími udržela, získá pro sezonu 2024/2025 lepší výchozí pozici.

Přesně takhle by to šlo! Plzeň v úterý porazila Karabach a zapsala do koeficientu celý bod za postup do hlavní fáze Ligy mistrů a k tomu dalšího čtvrt bodu za výhru. Ve čtvrtek triumfovaly i Slavia a Slovácko a rovněž koeficient posílily – oba kluby získaly 0,250 bodu. Získané body, které se v předkolech rozdělují v menším množství, se totiž vydělily čtyřmi – tedy celkovým počtem týmů, jež Česká republika vyslala do evropských pohárů. 

Česká republika se tak posunula v tabulce národních koeficientů, kam se řadí jednotlivé země, na 13. místo. Drží tak příčku v TOP 15, jež by měla zajistit více účastnických míst v Lize mistrů. Tři kluby v evropských pohárech je navíc druhý nejlepší poměr ze všech zemí, jež o nejlepší patnáctku bojují. Nejlépe jsou na tom Turci se čtyřmi kluby ve hře. 

Ve skupinách se rozděluje dvojnásobný počet bodů. Za vítězství získají týmy dva body, za remízu jeden. Body se následně dělí počtem klubů dané země, jež v dané sezoně hrají evropské poháry. Bodové zisky se tak budou před započítáním do koeficientu dělit čtyřmi (za výhru 0,5 bodu, za remízu 0,25).

Asi nejhorší postavení z českých zástupců v Evropě má Plzeň, která do své skupiny C v Lize mistrů vyfasovala mnichovský Bayern, Barcelonu a Inter Milán. Slovácko a Slavia na své soupeře zatím čekají, sešívaní ale figurují v prvním koši, a dá se tak očekávat, že dostanou hratelné protivníky. 

Kromě bodů z jednotlivých zápasů jsou druhým zdrojem bonusové body, které kluby získají za dobré výsledky. Ty jsou rozhodující vždy na konci sezony, kdy je vytvořen aktuální žebříček koeficientů, a to podle výsledků za posledních pět sezon. Na jeho základě je pak určen počet a nasazení týmů na další ročníky evropských pohárových soutěží. 

Související obsah

​Loni skončili Češi v národním koeficientu šestnáctí, v sezoně 2023/2024 tak opět bude šampion Fortuna ligy začínat ve 2. nebo 3. předkole Ligy mistrů. Vítěz poháru nebo vicemistr ligy pak nejspíš naskočí do 3. předkola Evropské ligy a další dva celky získají místa ve 2. předkole Evropské konferenční ligy. Pokud se však Česku letos v koeficientu bude dařit a skončí v TOP 15, může se v soutěžním ročníku 2024/2025 těšit na daleko lepší pozice. 

Mělo by totiž dojít k reformě evropských pohárů. Na jedné straně se rozšíří počty týmů ve skupinové fázi všech pohárů z dvaatřiceti na šestatřicet, na druhé se pak změní systém předkol. Ten ale ještě UEFA nezveřejnila, podle mnoha informací ale bude stále hrát roli pořadí v TOP 15. 

Takhle se radovala Plzeň z postupu do Ligy mistrů. Vylepšila tím i národní koeficient:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události