Motorsport

Parádní víkend českého pilota F3 Staňka. Ve Spa dojel dvakrát druhý

Parádní víkend českého pilota F3 Staňka. Ve Spa dojel dvakrát druhý
Roman Staněk s trofejí za druhé místo | Zdroj: Profimedia

Na slavném belgickém okruhu ve Spa právě probíhá závodní formulový víkend. Součástí jsou také závody formule 3, kde má zastoupení i Česká republika. A Roman Staněk má za sebou velmi podařený víkend. V sobotu dojel ve sprintu na druhém místě, což zopakoval i v nedělním hlavním závodě.

Staněk startoval do sobotního sprintu z osmého místa. Po velké nehodě dvou monopostů, které narazily do bariéry z pneumatik, byl ale závod restartován. V tu chvíli vyjížděl Staněk z pátého místa. A stále stoupal. V 11. kole se dostal už na čtvrté místo před Benavidese a o dvě kola později předjel i Smoljara a rázem byl na stupních vítězů.

Cílem sice projel jako třetí, ale kvůli následné pětisekundové penalizaci Jonnyho Edgara se nakonec mohl radovat z druhého místa. Český závodník ztratil na prvního Ollieho Bearmana 4,762 sekundy. Pro něj šlo o premiérové vítězství ve formuli 3.

Umístění zopakoval Staněk, který jezdí za stáj Trident, i v neděli v dlouhém závodě. Do něj odstartoval z páté pozice a v sedmém kole už se probojoval na bednu před Goetheho. Osmnáctiletý jezdec bojoval na Velké ceně Belgie o co nejlepší výsledek a pět kol před koncem se protlačil na druhé místo před Colleta.

Související obsah

​V tu chvíli už byl před ním pouze jeho stájový kolega Zane Maloney, jenž měl v čele náskok sekundu a půl. Staněk byl sice v závěrečných dvou kolech rychlejší, ale nakonec projel cílem o sekundu později. Po druhém druhém místě se v celkovém pořadí posunul Staněk na páté místo. Aktuálně má 96 bodů. Na lídra šampionátu Isacka Hadjara ztrácí 10 bodů.

Staněk si v Belgii dojel pro třetí a čtvrté pódium v letošní sezoně. První místo slavil v hlavním závodě v Imole a druhý dojel v Barceloně.

Do formule 1 vstoupí od roku 2026 Audi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události